Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Haberler

Yayınlanmasını istediğiniz haberleri bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Türkiye - Ermenistan Burs Programı Başvurularu Başlıyor

Güncelleme Tarihi 26.06.2014

Türkiye’den 63, Ermenistan’dan 25 farklı Ev Sahibi Kuruluş, komşu ülkeden gelecek profesyonellere ev sahipliği yapacak.

» Haberin Devamı

Van Bayram Otel'de yakınlarını kaybeden aileler yarın TBMM'de

Güncelleme Tarihi 26.06.2014

Bizler, Van-Bayram Otel’de yakınlarını kaybedenlerin Adalet Arayan Aileleri olarak, 27 Haziran 2014 Cuma günü TBMM’deyiz.

Cuma günü (yarın) saat 11.00’de TBMM Dikmen kapısında yapacağımız açıklamaya davet ediyoruz.

» Haberin Devamı

Eleştirel psikologlar direniş ve dayanışmayı anlamaya çağırıyor

Güncelleme Tarihi 26.06.2014

Direnişi anlamak ve psikolojinin insanların özgürleşmesine katkısını tartışmak isteyen eleştirel psikologlar, 26-27-28 Eylül 2014 tarihlerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) gerçekleşecek sempozyuma davet ediyor.

» Haberin Devamı

İşkence İnsanlık Suçudur

Güncelleme Tarihi 26.06.2014

Bugün 26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü.

Birleşmiş Milletler uzun yıllar süren hazırlık çalışmaları ve tartışmalar sonucunda 1984 yılında “İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı ya da Onur Kırıcı Muamele ya da Cezaya Karşı Sözleşme”yi kabul etmiştir. Sözleşme, yeterli sayıda devlet tarafından imzalanmasından sonra 26 Haziran 1987 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten on yıl sonra 1997 yılında BM Genel Kurulu, sözleşmenin taşıdığı önem nedeniyle 26 Haziran’ı işkence görenlerle dayanışma günü olarak ilan etmiştir.

» Haberin Devamı

2014 Yaz Okulu: Cezasızlık ve İnsan Hakları

Güncelleme Tarihi 25.06.2014

İnsan Hakları Ortak Platformu ve Ankara Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi 2007 yılından bu yana Türkiye’nin temel insan hakları sorunlarına mercek tutan ve ele alınan konularda alanın deneyimi ile akademinin birikimini bir araya getirmeyi kolaylaştıracak İnsan Hakları Seminer programları düzenlemeye gayret etmektedirler. 2007 ve 2008 yıllarında insan haklarının felsefi ve tarihsel temellerinden, insan haklarının teşkilatlanmasına, ulusal ve uluslararası hukuk bağlamında insan haklarının korunmasından, ifade özgürlüğü ve savunma taktiklerine dek, pek çok konuda, gerek temel gerekse tematik dersleri içeren programların ardından 2010 yılında Hakikat ve İnsan Hakları temasını işledi. Dördüncü İnsan Hakları Seminer Programının teması ise Cezasızlık olarak belirlendi.


2014 Yaz Okulu, İnsan Hakları Ortak Platformu, Ankara Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi ve Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve insancıl Hukuk Enstitüsü ile ortaklaşa İsveç Kalkınma Ajansının mali desteğiyle düzenlenmektedir.

» Haberin Devamı

Dünya Mülteciler Günü: Göç ve iltica alanında daha şeffaf bir yaklaşım gerekiyor

Güncelleme Tarihi 23.06.2014

Mülteci Hakları Koordinasyonu, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde bir basın açıklaması yayınlayarak göç ve iltica alanında yaşanan sorunlara dikkat çekti.

» Haberin Devamı

Söz Milletin - 42

Güncelleme Tarihi 23.06.2014

Türkiye küçük Millet Meclisleri’ni ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni yakından takip ettiğimiz SÖZ MİLLETİN, 42. bölümüyle yine karşınızda!

» Haberin Devamı

KOS: Longozlar ve Istrancalar İçin Bisikletlerimizi İğneada’ya Sürüyoruz!

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Kuzey Ormanları’nın en batısında yer alan ve ‘Longoz’ adı verilen Amazon ve Afrika Kongo Havzasından sonra dünyadaki tek örneği olan İğneada Subasar Ormanları, nükleer santral, hes ve maden ocaklarına kurban edilmek isteniyor.

» Haberin Devamı

Suyu son damlasına kadar paraya çevirecekler!

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Araştırmacı Erhan Ünal, tarım ve gıda konusundaki çarpıcı yazılarının ardından bu kez de dünyanın dört bir yanında sürdürülen su savaşlarını yazdı. İnsan ve tüm canlı yaşamı için yaşamsal önemde olan suyun küresel şirketler eliyle nasıl gasp edildiğini gözler önüne seren Ünal, 27-29 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan Uluslar arası Su Forumu öncesinde Türkiye’yi; “konuya sadece ‘su sorunu’ olarak bakmak ve bu boyutu ile irdelemek de konunun ardına saklanan gerçek amacı görmede çok eksik kalacak ve yanıltıcı olacaktır. Günümüzde dünyanın pek çok yöresinde vahşice yürütülen ekilebilir toprakların ele geçirilmesi (toprak gaspı) süreci ile küresel olarak su kaynaklarının ele geçirilmesi (su gaspı) girişimleri aynı merkezden organize edilmekte, aynı küresel kurumların güdümünde sürdürülmektedir” sözleriyle uyarıyor ve ekliyor: “Bireysel direniş, kurtuluşun başlangıcıdır!”

İşte geleneksel tarım, gıda ve hayvancılık konularında dünyanın pek çok ülkesinde araştırmalar yapan Erhan Ünal’ın, suyun devletler eliyle küresel şirketler tarafından nasıl gasp edildiğini ve yeryüzünün kaynaklarını kullanarak küresel diktatörlüğün adım adım nasıl inşa edildiğini gözler önüne seren çarpıcı yazısı…

» Haberin Devamı

Gezen Tohumlar (Seeds on Wheels)

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Gezen Tohumlar (Seeds on Wheels); Ebru ve Sezgin’in ,atık yağ ile çalışan ve elektriğini kendi üreten bir karavanla, ekolojik yaşama dair bilgi ve deneyim toplayıp, edindikleri fikir tohumlarını paylaşarak çoğaltmak için başlattıkları bir seyahat projesi.

Anadolu’dan Güney Asya’ya doğru yapacakları bu yolculukta; sürdürülebilirlik ile ilgilenen topluluklar için gönüllü olarak çalışıp, gezdikleri yerlerdeki doğal tarım yöntemlerini incelemeyi ve tüm deneyimlerini hem internet üzerinden, hem de yollarının kesiştiği insanlarla paylaşarak; ekolojik yaşam fikrinin yayılmasını ve yerel toplulukların güçlenmesini amaçlıyorlar.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.