Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Haberler

Yayınlanmasını istediğiniz haberleri bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir! Kardeşime dokunma!

Güncelleme Tarihi 08.08.2014

Suriyeli sığınmacılara karşı artan ırkçı ve ayrımcı saldırılara karşı duyarlı tüm sivil toplum kuruluşları ve bireyleri  Suriyeli Sığınmacılarla Dayanışma Yürüyüşü'ne destek olmaya ve katılmaya çağırıyoruz.

» Haberin Devamı

TACSO, 35 Kişiyi Dünya Organik Kongresi’ne Gönderiyor

Güncelleme Tarihi 07.08.2014

IFOAM Dünya Organik Kongresi, 13-15 Ekim tarihleri arasında, Buğday Derneği ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenecek. TACSO (Sivil Toplum Örgütleri için Teknik Destek Projesi), Türkiye dahil 7 Balkan ülkesinden STK temsilcilerinin Dünya Organik Kongresi’ne katılımını destekliyor.

» Haberin Devamı

Doğa Derneği, 2014 Yırtıcı Göç Sayımı İçin Deneyimli Gönüllüleri Bekliyor

Güncelleme Tarihi 07.08.2014


Yer: Adana, Türkiye

Süre: 15 Ağustos – 15 Ekim 2014

İş Tanımı: Balkanlar ve Anadolu’da kuluçkaya yatan küçük akbabaların büyük çoğunluğu, her yıl Afrika’ya ülkemiz üzerinden göç ederek gidiyorlar. Küçük akbaba gibi süzülerek göç eden kuşların, enerjilerini verimli şekilde kullanmaları için karalar üzerinde oluşan sıcak hava akımlarını yakalamaları gerekiyor. Bu nedenle boğazlar gibi daralan kara parçaları kritik önem taşıyor. Ülkemizde ise göç rotalarındaki en önemli darboğazlardan birisi Doğu Akdeniz bölgemiz sınırları içinde bulunuyor.

Nesli tehlike altındaki türün korunması için ülkemizde yapılacak göç yolları araştırmaları büyük önem taşıyor. Türün göç yolları üzerine yaptığımız saha çalışması ile küçük akbabaların Balkanlar, Batı ve Orta Anadolu popülâsyonlarının uzun vadede izlenmesi amacıyla en etkin yöntemi tasarlamayı hedefledik. 2013 yılında Birdlife ortaklarımız Kraliyet Kuşları Koruma Derneği (RSPB) ve Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği (BSPB) ile gerçekleştirilen ön çalışmada önümüzdeki yıllarda yapılacak sayımlar için en yüksek sayıda küçük akbaba ve diğer yırtıcıların kaydının gerçekleştiği 3 nokta, en ideal gözlem noktaları olarak tespit edildi. Geniş alanlara yayılan türü izleyecek yeterli kapasiteyi sağlamak oldukça zorken, göç sırasında bu dar boğazlardan göç izleme yönteminin tercih edilmesi ile kaydedilen 552 Küçük akbaba bireyi, son 33 yılın Anadolu’da bilinen en yüksek rakamı oldu.

Bu doğrultuda gönüllülerin katılımı ile her sene Adana’da 3 ekip halinde gerçekleştirilmesi planlanan sonbahar sayımında 20 türden en az 100 bin yırtıcının sayılacağını düşünüyoruz.

» Haberin Devamı

1 Eylül'de Süphan Dağı Barış Tırmanışı'na davetlisiniz

Güncelleme Tarihi 07.08.2014

Süphan Doğa Sporları Derneği (SUPHANDOSD) 1 Eylül Barış Günü’nde bu yıl ikincisini düzenleyeceği Süphan Dağı Barış Tırmanışı ile barışı destekleyen herkesi Süphan Dağı'na çağırıyor.

» Haberin Devamı

Söz Milletin - Halk Cumhurbaşkanından Neler Bekliyor?

Güncelleme Tarihi 07.08.2014

Türkiye küçük Millet Meclisleri’ni ve Türkiye Büyük Millet Meclisleri’ni takip ettiğimiz SÖZ MİLLETİN programının cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili hazırlanan özel bölümünü sizinle paylaşıyoruz. 

» Haberin Devamı

'ODTÜ'nün Kuşları' kitabı destek bekliyor

Güncelleme Tarihi 07.08.2014

ODTÜ'de tespit edilen kuşları anlatan kitabın basımı için bir kampanya başlatıldı.

» Haberin Devamı

YUVA, Toplum Merkezi Yöneticisi Arıyor

Güncelleme Tarihi 06.08.2014

Uluslararası bir yetişkin eğitimi derneği olan YUVA/DVV International, Türkiye’de de yetişkin eğitimi konusunda farklı projeler yürütmektedir. Kurumumuz Temmuz 2013’ten beri Kırıkhan, Hatay’da açtığı Toplum Merkezi’nde yetişkin eğitimleri ve psiko-sosyal hizmetler ile Suriyeli mültecilere çeşitli konularda destek vermeye devam etmektedir. 

» Haberin Devamı

Bağımsız Seçim İzleme Platformundan Çağrı

Güncelleme Tarihi 05.08.2014

Türkiye’de farklı tematik alanlarda çalışan sivil toplum örgütleri tarafından 2011 yılında oluşturulan ve hiçbir siyasi parti ya da adayla doğrudan ya da dolaylı ilişkisi bulunmayan Bağımsız Seçim İzleme Platformu, 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde de demokratik gözetim hakkını kullanarak seçimi izleyeceğini açıkladı.

Platform, mevcut seçim mevzuatıyla uygulamalarının çeşitli toplumsal kesimlerin seçme ve seçilme hakkını kullanmasını engellediğini vurgulayan platform, yapılan önerilere karşın mevzuat ve uygulamalarda gerekli iyileştirmelerin yapılmadığını kaydetti. Türkiye’nin uzun zamandır ilk kez bu kadar gergin bir seçim atmosferi yaşadığını ifade eden platform, seçim mitinglerinin nefret söyleminin, toplumun çeşitli kesimlerinin ötekileştirildiği ve toplumsal kamplaşmanın yeniden üretildiği bir mecra haline geldiği belirterek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, cumhurbaşkanı adaylarına, YSK’ya, Hükümete, yargı makamlarına, TBMM’ye, medya organlarına ve seçmenlere ayrı ayrı çağrılarda bulundu.

» Haberin Devamı

TESEV Program Asistanı Arıyor

Güncelleme Tarihi 05.08.2014

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV), İyi Yönetişim ve Dış Politika programlarında tam zamanlı olarak çalışacak program asistanı aramaktadır.

» Haberin Devamı

Lambdaİstanbul Ofisi Kapandı, Toplantı Sokakta

Güncelleme Tarihi 01.08.2014

Lambdaistanbul, ayrımcılık ve yükselen kiralar nedeniyle ofis bulamadı. Dernek, Mis sokakta yapacağı koordinasyon toplantısına herkesi çağırıyor.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.