Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Haberler

Yayınlanmasını istediğiniz haberleri bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Beraberce Derneği “Hafızalaştırma Pedagojisi: İtalya'dan Monte Sole Barış Okulu Örneği” Paneline Çağırıyor

Güncelleme Tarihi 11.12.2018

beraberce Derneği 19 Aralık Çarşamba günü saat 17.30’da  “Keşke O Kadar Basit Olsa: Monte Sole Barış Okulu Vakfı’nın Tarihe ve Hafızaya Pedagojik Yaklaşımı” başlığıyla bir panel gerçekleştirecek. 

Beyoğlu’nda bulunan Aynalı Geçit’te Monte Sole Barış Okulu Vakfı’dan Elena Monicelli ve Stefano Merzi’nin katılımıyla gerçekleşecek olan panelin moderatörlüğünü beraberce Derneği direktörü Ayşe Öktem yapacak.

» Haberin Devamı

Kuzey Doğa Derneği'nden 'Yaban Hayvanları-İnsan Çatışması' Anketi

Güncelleme Tarihi 10.12.2018

Kars'ta doğa koruma, biyolojik çeşitlilik ve yaban hayat konusunda çalışmalar yürüten ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE programı yararlanıcılarından Kuzey Doğa Derneği, her dört yılda bir gerçekleştirdikleri "yaban hayvanları-insan çatışması" anket çalışmasını geçtiğimiz Pazar günü, Kars’ın Sarıkamış ilçesine bağlı Alisofu, Hamamlı ve Mescitli köylerinde gerçekleştirdi. 

Kars’ın Etobur Türlerini Koruma, İnsan-Yırtıcı Çatışmasını Önleme ve Yaban Hayatı Turizmini Geliştirme Projesi kapsamında yürütülen anket çalışmasına Dernek gönüllüsü 6 kişi katıldı. Dernek,anket çalışmasına Sarıkamış'ın diğer köylerinde de devam edecek.

» Haberin Devamı

Denizli Otizm Derneği: Erişilebilir ve Eşit Bir Toplum İçin Çok Yönlü Mücadele Gerekiyor

Güncelleme Tarihi 03.12.2018

Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluk.  Güncel veriler otizmli bireylerin sayısının tüm dünyada artış gösterdiğini söylerken, araştırmalar ise günümüzde her 68 çocuktan 1’inin otizm riskiyle dünyaya geldiğini ve her 20 dakikada 1 çocuğun otizm tanısı aldığını gösteriyor. Bununla birlikte otizmli bireyler eğitimden istihdama kadar gündelik hayatta pek çok sorunla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Türkiye'de engellilerle ilgili bir güncel bir araştırma yok ancak Otizm Türkiye Platformu'nun önceki yıllarda öngördüğü verilere göre, tahmini 550.000 otizmli çocuk var. 

3 Aralık Engelliler Günü vesilesiyle görüştüğümüz Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı yararlanıcılarından Denizli Otizm Derneği'nden Dudu Karaman, engellilik konusunda daha bütüncül ve çözüm odaklı bakış açısına ve politika üretilmesine ihtiyaç olduğunu söylerken, erişilebilir ve eşit bir toplum için toplumun bütün kesimlerine ulaşmayı hedefleyen her alanda ve çok yönlü bir mücadeleye ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

» Haberin Devamı

Eşpedal Derneği: Farklılıklarımızla Yaşamayı Öğrenmeliyiz

Güncelleme Tarihi 03.12.2018

Engeli hakları alanında verilen mücadelelerinin yansıması bir süredir Türkiye'de de görülüyor. Bugün artık engellilik alanında çalışan örgütler daha görünür. Bununla birlikte bu yansımayı ulusal ve uluslararası taahhütlerde de görmek mümkün. Türkiye 2013 yılından beri "Engelli Yasası"na sahip. Yine Birleşmiş Milletler Engelliler Hakları Sözleşmesine taraf ülkelerden biri. Peki, bu taahhütler uygulamayı nasıl etkiliyor? 

İzmir'de faaliyet gösteren Eşpedal Derneği, "2005'te çıkan Engelliler Yasası'na ve 2008'de imzalanan Engelli Hakları Sözleşmesi'ne rağmen hala kavramların doğru anlaşılmadığı bir aşamadayız" diyor. 

Öncelikli olarak söylemlerin değişmesi gerektiğini söyleyen Dernek, engellilik sorunları yerine farklılıklarımızla yaşamayı nasıl öğreniriz, herkes için erişilebilir bir yaşam nasıl kurgulanır? sorularına yanıt vermek gerektiğini ifade ediyor. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı yararlanıcılarından Eşpedal Derneği ile 3 Aralık Engelliler Günü kapsamında söyleştik.

» Haberin Devamı

TOHAD: Yasal Düzenlemeler Fiili Olarak Hayata Geçirilmeli

Güncelleme Tarihi 03.12.2018

Türkiye'de engellilik alanını düzenleyen kanun ve mevzuat mevcut olsa da bunlar uygulamadaki sorunları çözmekte yetersiz kalıyor. Eşit yaşam hakkı için, kanunların, anayasanın ve uluslararası sözleşmelerin Türkiye’de uygulamaya hakim kılınması için on senedir hak mücadelesi yürüten Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği (TOHAD) bu durumu konuya taraf kesimlere uzlaşma kültürünün geliştirilmemesinden kaynaklı olduğunu söylüyor.

TOHAD, mevzuat açısından önemli belgelerin oluştuğunu ancak gerçek anlamda kazanımlar için yasal düzenlemelerin fiili olarak hayata geçirilmesi gerektiğini vurguluyor.  

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı yararlanıcılarından TOHAD'la 3 Aralık Engelliler Günü vesilesiyle söyleştik. 

» Haberin Devamı

EGED: Değişimi Birlikte Gerçekleştireceğiz

Güncelleme Tarihi 03.12.2018

Türkiye'deki engelli bireylerin sayısına dair güncel bir veri bulunmamakla birlikte, 2011 TÜİK araştırmasına göre engelli bireyler Türkiye nüfusunun yüzde 6.9’unu oluşturuyor. Bu da yaklaşık 5 milyon engelli birey anlamına geliyor.

Resmi olmamakla birlikte engelli nüfusunun yüzde 10'nun görme engelli olduğu biliniyor. Ancak diğer engel gruplarında olduğu gibi görme engelli bireyler de başta eğitim hakkı olmak üzere pek çok olanağa erişimde sorun yaşıyor. Görme engellilere özel eğitim veren ilkokul sayısı resmi kaynaklara göre 17. Bununla birlikte lise ve üniversitede görme engellilere özel eğitim veren okul mevcut değil. Bu düzeydeki öğrenciler kaynaştırılmış eğitim adı altında normal lise ve üniversitelerde eğitim alıyor.  

Bundan 9 yıl önce bir e-posta grubu olarak internet üzerinde örgütlenen ve 2013 yılında dernekleşen Eğitimde Görme Engelliler Derneği ise erişilebilir eğitim için çalışma yürüten hak temelli örgütlerden biri. Genç bir kadro tarafından kurulan ve yola çıktığı günkü enerjisiyle  çalışmaya devam eden EGED, aynı zamanda Avrupa Birliği tarafından desteklenen Birlikte: Yerel STÖ'ler İçin Kurumsal Destek Programı yararlanıcılarından.

EGED'den Emre Taşkın'la 3 Aralık Engelliler Günü vesilesiyle Türkiye'deki engelli hakları mücadelesini, yasaları ve erişilebilir bir toplum için neler yapmamız gerektiğini konuştuk. 

» Haberin Devamı

İED: Engellilerin Sorunu İnsan Hakları Sorunudur

Güncelleme Tarihi 03.12.2018

Türkiye'de yaklaşık 2 milyonu aşkın kişinin işitme engelinin olduğu biliniyor ve diğer engel gruplarında olduğu gibi işitme engelliler de haklara erişimde sorun yaşıyorlar.

En son olarak geçtiğimiz aylarda biyonik kulak cihazının satışını yapan firmalarla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında döviz artışından kaynaklı fiyat anlaşmazlığı yaşanmış ve pek çocuk çocuğun ameliyatı ertelenmişti. Sağlık hakkının gaspına yönelen bu durum sonrasında başta İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği(İED) olmak üzere pek çok sivil toplum örgütü çalışma yürütmüş ve kampanya sonrasında Sağlık Bakanlığı ihalenin yapıldığını ve ameliyatların yeniden başlayacağını belirtmişti.

Engellilere yönelik yasa ve taraf olunan sözleşmelere rağmen uygulamada pek çok sorun yaşandığını söyleyen İED, "engellilerin sorunu insan hakları sorunudur" diyerek bu alanda acil çözüm gerektiğinin altını çiziyor. 

İstanbul'da faaliyet yürüten ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı yararlanıcılarından İşitme Engelliler Derneği üyesi Onur Cantimur'la 3 Aralık Engelliler Günü vesilesiyle görüştük. 

» Haberin Devamı

Sivil Düşün Bilgilendirme Toplantıları Devam Ediyor

Güncelleme Tarihi 28.11.2018

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı, 4-25 Aralık tarihleri arasında farklı şehirlerde düzenlenecek Bilgilendirme Toplantılarında yeni dönem destekleriyle ilgili güncel gelişmeleri katılımcılarla paylaşacak.

Toplantılarda ayrıca bölgesel ve çalışma alanlarına yönelik öncelikler tanıtılacak. Farklı hedef kitlelere yönelik toplamda dört adet Bilgilendirme Toplantısı düzenlenecek. Detaylar şöyle; 

» Haberin Devamı

TÜSEV'den Dernekler için Yasal ve Mali Mevzuat Atölyesi

Güncelleme Tarihi 28.11.2018

TÜSEV, Sivil Toplum için Elverişli Ortamın İzlenmesi ve Geliştirilmesi Projesi kapsamında "Dernekler için Yasal ve Mali Mevzuat Atölyesi" düzenleyecek.  Atölyede, örgütlenme özgürlüğüne ilişkin uluslararası standartlar konuşulacak ve dernekleri ilgilendiren yasal ve mali mevzuat hakkında bilgilendirme yapılacak. Atölyeye başvuru için son tarih 30 Kasım 2018 Cuma günü saat 18.00.

» Haberin Devamı

Anlatan Eller Gönüllü Koordinatörünü Arıyor

Güncelleme Tarihi 28.11.2018

Türk İşaret Dili destekli işitme engelli – sağır topluma eğitim veren sosyal girişim Anlatan Eller,  gönüllülük esasıyla aralarına katılmasını beklediği bir gönüllü koordinatörü arıyor.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.