Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

e-kütüphane

Proje süresince uzmanlarımız tarafından hazırlanan dokümanlarla oluşturduğumuz sanal kütüphaneyi kullanımınıza sunuyoruz. Ayrıca bu sayfada STK'ları yakından ilgilendiren konularda başka kuruluşlar tarafından da hazırlanan dokümanlara da ulaşabilirisiniz.

Bunun yanı sıra son yıllarda üzerine en çok yazılıp çizilen konulardan biri olan Sivil Toplum hakkında ulusal basından, internet sitelerinden derlediğimiz makalelere de ulaşabilirsiniz. Bu sayfada yer almasını istediğiniz makeleniz veya ilginizi çeken yayımlanmış makeleler varsa bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz. Yayımlanmış metinlerde makelenin kaynağını belirtmeniz yararlı olacaktır.

Sivil Toplum Etkinlik Rehberi

Güncelleme Tarihi 11.08.2017

Sivil Düşün, aktivistler ve sivil toplum örgütlerinin etkinlik düzenlerken kullanabileceği bir rehber yayınladı.

» Haberin Devamı

Mor Çatı 2017 Yılı 6 Aylık Faaliyet Raporu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 08.08.2017

Faaliyet raporu, 2017 yılının ilk 6 ayında Mor Çatı Dayanışma Merkezi’ne başvuran 609 kadın ve çocukla yapılan 1277 görüşme sonucu oluşturuldu.

» Haberin Devamı

Engelli Bireylere Yönelik Fiziksel-Cinsel Şiddet, İstismar ve Kötü Muamele Olayları İzleme Raporu 2016

Güncelleme Tarihi 01.08.2017

TOHAD (Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği), Açık Toplum Vakfı Desteği ile yürüttüğü araştırma sonucunda "Engelli Bireylere Yönelik Fiziksel-Cinsel Şiddet, İstismar ve Kötü Muamele Olayları İzleme Raporu 2016"yı yayınladı.

» Haberin Devamı

Açık Yönetim Ortaklığı ve Türkiye Süreci Vaka Analizi Yayımlandı

Güncelleme Tarihi 01.08.2017

Open Government Partnership (OGP) olarak bilinen Açık Yönetim Ortaklığı, şeffaf ve hesap verilebilir kamusal kararların alınması, vatandaşların ve sivil toplumun karar alma ve uygulama süreçlerine katılımının güçlendirilmesi, yolsuzlukla etkin bir biçimde mücadelenin sağlanması ve yeni teknolojiler ile yönetişimin güçlenmesi yönünde somut adımlar atılması amacıyla 2011 yılında kurulan ve 2017 yılı itibari ile 70 üye ülkesi olan çok taraflı bir girişimdir.

» Haberin Devamı

Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Raporu 2016

Güncelleme Tarihi 20.07.2017

Kaos GL’nin 2016 Nefret Suçları Raporu’na göre; 169 yanıtlayan 390 ihlal bildirdi. Mağdurların çoğu kolluk kuvvetlerinden korkarken; bildirilen cinayet teşebbüslerinin çoğu LGBTİ’lerin tanıdıkları tarafından gerçekleşti.

» Haberin Devamı

Herkes için İklim: İklim Adaleti Mücadelesi için 10 Durak

Güncelleme Tarihi 17.07.2017

Ekoloji Kolektifi Derneği, “İklim Adaleti Mücadelesi için 10 Durak” adlı kitabı 7 Temmuz 2017 tarihinde yayınladı.

» Haberin Devamı

2017 Açık Hükümet Verilerinin Nihai Durum Raporu

Güncelleme Tarihi 10.07.2017

Open Knowledge International ilk Açık Hükümet Verileri Raporu'nu oluşturdu.

» Haberin Devamı

"Türkiye ve Avrupa Örnekleri Işığında Kurumsal Sosyal Sorumluluk" Raporu

Güncelleme Tarihi 29.06.2017

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (KSSD) ve Hollanda Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (MVO Nederland) tarafından sürdürülen “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ’ler) İçin Kurumsal Sosyal Sorumluluk” projesi kapsamında bir rapor yayınlandı.

» Haberin Devamı

"Görmezlikten Gelinen Eşitsizlik: Türkiye’de Romanların Barınma ve Eğitim Hakkına Erişimi" Raporu

Güncelleme Tarihi 29.06.2017

Sıfır Ayrımcılık Derneği ve Uluslararası Azınlık Hakları Grubu (MRG)’nun ortaklaşa hazırladığı "Görmezlikten Gelinen Eşitsizlik: Türkiye’de Romanların Barınma ve Eğitim Hakkına Erişimi" adlı rapor kamuoyuna açıklandı.

» Haberin Devamı

Gençler Arası İlişkilerde Flört Şiddeti Broşürü

Güncelleme Tarihi 29.06.2017

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği tarafından Proje Ne Var Ne Yok?! kapsamında eğitimciler için hazırlanan ‘Gençler Arası İlişkilerde Flört Şiddeti’ adlı bilgilendirici broşür yayınlandı.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.