TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

COVID-19 Hastalığı ve/veya Karantina Süreci Sonrası İçin Bazı İpuçları El Kitabı

Güncelleme Tarihi 06.05.2020

Herkes İçin Ruh sağlığı Derneği, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ve karantina süreci sonrası kişilere psikolojik destek amacıyla bir bilgi notu hazırladı.

» Haberin Devamı

Akdeniz Gençlik Derneği'nden Hak Temelli Örgütlerde Online Gönüllülük Rehberi

Güncelleme Tarihi 27.04.2020

Akdeniz Gençlik Derneği, sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını pandemi sebebiyle online platformlara taşıdığı korona günlerinde gönüllülük çalışmalarına destek olmak üzere "Hak Temelli Örgütlerde Online Gönüllülük Rehberi"ni yayınladı.

» Haberin Devamı

Deri Tekstil ve Kundura İşçileri Derneği'nden Mülteci İşçiler Hak İhlalleri Raporu

Güncelleme Tarihi 13.04.2020

Deri Tekstil Kundura İşçileri Derneği, Mülteci İşçiler Raporu’nu yayınladı. Raporda mülteci işçilerin maruz kaldığı ekonomik ve sosyal ihlaller sıralandı. COVID-19 salgın günlerinde mülteci işçilerin maruz kaldığı zorlukları anlatan raporda 100 işçi ile görüşüldü. 

» Haberin Devamı

Türkiye Gazeteciler Sendikası'ndan Etik Gazetecilik İçin Cinsiyet Eşitliği Rehberi

Güncelleme Tarihi 04.03.2020
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ Komisyonu, “Etik Gazetecilik İçin Cinsiyet Eşitliği Rehberi” hazırladı. Rehberde gazetecilerin haberlerinde cinsiyet eşitliğini nasıl sağlayacakları ve nelere dikkat etmeleri gerektiği yer alıyor.

» Haberin Devamı

Ulusal Yetki Alanları Dışında Kalan Açık Denizlerin Korunması ve Yönetilmesi

Güncelleme Tarihi 04.03.2020

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı “Ulusal Yetki Alanları Dışında Kalan Açık Denizlerin Korunması ve Yönetilmesi” kitabını online olarak yayınladı. 

» Haberin Devamı

YanYana - Suriyeli Çocuklar için Psikososyal Destek Projesi Sosyal Etki Raporu

Güncelleme Tarihi 04.03.2020

Suriyeli mülteci çocukların karşılaştığı ayrımcılığı azaltmayı ve mültecilerin sosyal uyumunu desteklemek hedefiyle  Yuva Derneği ve Oyun Terapileri Derneği işbirliğiyle ve Avrupa Birliği Avrupa Komisyonu Temsilciliği Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı (DIHAA) desteğiyle 1 Şubat 2017-30 Eylül 2018 tarihleri arasında Yan Yana projesini yürüten Bir İZ Derneği projenin raporunu yayınladı.

» Haberin Devamı

Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Rehberi Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 04.03.2020
Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) ile Alternatif Bilişim Derneği (AltBil), internet ortamında yaygınlaşan cinsiyetçi söylemlere ve toplumsal cinsiyete dayalı dijital şiddete karşı mücadele için “Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Rehberi”ni yayınladı.

» Haberin Devamı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nden “Kavramlar Sözlüğü”

Güncelleme Tarihi 04.03.2020

Türkiye'de cinsel şiddetle mücadele başlığında spesifik olarak çalışan tek dernek Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD) cinsel şiddete dair kavramları bir sözlükte topladı.

Sözlük, ÇŞMD'nin 2017 yılında "Cinsel Şiddet Sustukça Artar, Hadi Konuşalım!" projesi kapsamında düzenlediği "Cinsel Şiddet Kavram Tartışmaları"ndan yararlanılarak hazırlandı. 

» Haberin Devamı

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği: Toplantı ve Gösteri Hakkı İzleme Raporu 2017

Güncelleme Tarihi 04.03.2020

Eşit Haklar için İzleme Ocak- Aralık 2017 dönemindeki verilerle hazırladığı Toplantı ve Gösteri Hakkı İzleme 2017 Raporu'nu yayınladı. Raporda izleme döneminin tamamının OHAL koşulları altında geçtiği ve toplantı ve gösteri hakkına getirilen sınırlamalar ile idareye verilen keyfi yetkiler giderek arttığı bilgisi yer aldı.

» Haberin Devamı

Türkiye’de Ayrımcılık Algısı: Türleri • Failleri • Boyutları

Güncelleme Tarihi 04.03.2020

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, pek çok hak ihlalini de beraberinde getiren ayrımcılığı ve dezavantajlı grupların insan haklarına erişimini engelleyen ayrımcı pratiklerin türlerini, faillerini ve boyutlarını Türkiye özelinde ele aldığı sahanın çalışmasını "Türkiye’de Ayrımcılık Algısı: Türleri • Failleri • Boyutları" başlığıyla raporlaştırdı. 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.