TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

SPoD LGBTI Çalışmaları Kaynakçası

Güncelleme Tarihi 02.09.2013

Sosyal Politikalar, Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Çalışmaları Derneği’nin çalışma gruplarından birini SPOD Akademi oluşturuyor. 

» Haberin Devamı

“2012 Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli İnsan Hakları İhlalleri İzleme Raporu”

Güncelleme Tarihi 29.08.2013

Lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireylerin 2012 yılında maruz kaldıkları hak ihlallerine odaklanan "2012 Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli İnsan Hakları İhlalleri İzleme Raporu" 5 bölümden oluşuyor.

» Haberin Devamı

STGM XI. Danışma Kurulu Toplantısı Raporu

Güncelleme Tarihi 28.08.2013

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nin 24-25 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdiği 11. danışma kurulu toplantısında 55 sivil toplum örgütünden 70 katılımcı yer aldı.

» Haberin Devamı

Hack Kültürü ve Hacktivizm: Yeni bir Siyaset Biçimi

Güncelleme Tarihi 14.08.2013

Alternatif Bilişim Derneği hack kültürü ve hackerlar hakkında yeni bir kitap yayımladı. Hack kültürü ve hackerların Türkiye'de ve dünyada çarpıtılmış bir kavram içine sıkıştırılmasını eleştirel bir dille analiz eden ve toplumda oluşan negatif algıyı değiştirmeye odaklana kitap hakkında Derneğin yazdığı tanıtım yazısını ve kitabı aşağıda bulabilirsiniz.

» Haberin Devamı

Demokrasi ve Siyasal Katılım

Güncelleme Tarihi 18.07.2013

Demokrasi Endeksi, Freedom House gibi demokrasi konusunda çalışmalar yürüten araştırma merkezlerinin tespitlerine göre, birçok ülkede demokrasi alanında ilerleme yerine bir gerileme veya duraksama söz konusu. Demokrasinin kötüye gidişinin göstergeleri arasında, toplumların karar mekanizmalarından giderek ciddi ölçüde dışlanmış olması, geleneksel siyasi oluşumlara veya seçim gibi demokratik mekanizmalara katılımın gerilemesi, siyasete ve siyasal partilere güvenin azalması sayılabilir. 

» Haberin Devamı

Sivil Toplum Kuruluşları için Teknoloji Çözümleri

Güncelleme Tarihi 05.07.2013

Non Profit CRM Teknolojileri Danışmanı Pınar PINZUTI aşağıdaki makalesinde STÖ'lerin sahip oldukları kısıtlı emek gücüyle kısa sürede gerçekleştirmeleri gereken işleri kolaylaştıracak teknolojik araçları inceliyor.

» Haberin Devamı

GÖÇ- DER "Türkiye’de Koruculuk Sistemi: Zorunlu Göç ve Geri Dönüşler" Raporu

Güncelleme Tarihi 05.07.2013

Göç Edenler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (Göç-Der), “Türkiye’de Koruculuk Sistemi: Zorunlu Göç ve Geri Dönüşler” raporunda korucuğunun genel bir analizi yapıldıktan sonra korucuğun tarihi ve yasal dayanakları hakkında bilgi veriliyor.

» Haberin Devamı

İnternet Güvenliği

Güncelleme Tarihi 05.07.2013

Akın Güneyli internette güvenliğin sağlanması ve kişisel bilgilerin korunması konularında bilgi veriyor. Aynı zamanda ağlarda örgütlenme meselesine de değiniyor.

» Haberin Devamı

İklim Değişikliği Eylem Planı Değerlendirme Raporu

Güncelleme Tarihi 05.07.2013

Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği'nin (TÜVİK-DER) hazırladığı ve Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen ”İklim Değişikliği Eylem Planı Değerlendirme Raporu” Temmuz 2013'de yayımlandı.

» Haberin Devamı

Gezi'nin Hatırlattığı Hak: Barışçıl Toplantı

Güncelleme Tarihi 04.07.2013

AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi, İnsan Hakları Merkezi'nden Yrd.Doç.Dr. Kerem Altıparmak bu makalesinde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını yeniden düşünmek gerektiğini belirtiyor ve gezi sonrasında yapıması gerekenin "yeni sosyal medya yasaları çıkarak ifade özgürlüğünü daha da boğmak değil, çoğulcu bir demokrasinin doğal gereği olan toplantı ve gösteri hakkını yeniden tanımak ve genişletmek" olduğunu söylüyor. 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.