TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Proje Yürüten Sivil Toplum Örgütleri için Kontrol Listesi ve Yardımcı Dokümanlar

Güncelleme Tarihi 25.01.2016

Sivil Toplum Örgütleri amaçlarına ulaşmak için proje yürütürken aynı zamanda hem kurumsal hafıza oluşturmak hem de mail idari süreçlerde teknik ve hukuki sıkıntılarla karşılaşmamak için oldukça planlı bir yönetime ihtiyaç duymaktadırlar.  Projenin bildirimiyle başlayan süreçte, uzmanlarla yapılacak çalışmalar, proje faaliyetlerinin planlanması gibi işlerde gözden kaçan detaylar proje finalizasyonunda örgütler için sorun yaratabilir. Bu süreçlerde örgütlere rehberlik etmesi amacıyla bir kontrol listesi ve bu listedeki kalemler için örnek teşkil edecek çeşitli formatlar hazırladık. Bu liste ve örneklere aşağıdaki listeden ulaşabilirisiniz.

 

» Haberin Devamı

KASFAD Spor Alanında Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Dil Rehberi

Güncelleme Tarihi 07.09.2015

Spordaki cinsiyet eşitsizlikleri ile mücadele eden Kadınlar için Spor ve Fiziksel Aktivite Derneği (KASFAD) olarak hazırlanan "Spor Alanında Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Dil Rehberi", spor ve spor araştırmalarında toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşımın geliştirilmesine katkıda bulunmayı ve cinsiyetli olmayan bir dilin kullanılmasına yönelik pratik öneriler sunmayı amaçlıyor.

» Haberin Devamı

Avrupa Birliği’ne Giriş Sürecinde Türkiye’de Yayınlama Özgürlüğü Raporu

Güncelleme Tarihi 21.07.2015

AB'ye Giriş Sürecinde Türkiye’de Yayınlama Özgürlüğü Raporu’nu yayımlayan Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB), kısa ve uzun vadede gerçekleştirilmesi gereken düzenlemeleri sıraladı.

» Haberin Devamı

“Turizm ve Seyahatte Çocukların Ticari Cinsel Sömürüsü Türkiye Raporu” Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 21.07.2015

Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüyle Mücadele Ağı’nın raporunda turizm sektöründeki çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına dikkat çekildi. Erkek ve kız çocukları gibi stajyer öğrencilerin de mağdur olduğu belirtildi.

» Haberin Devamı

Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Dil Raporu yayımlandı

Güncelleme Tarihi 30.06.2015

Hrant Dink Vakfı tarafından yürütülen Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi çalışması kapsamında basında Suriyeli mültecilere yönelen ayrımcı söylem konulu rapor yayımlandı.

» Haberin Devamı

Sivil Toplumun Gelişimi için Elverişli Ortamın İzlenmesi Projesi 2014 Türkiye Raporu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 15.06.2015

Sivil Toplumun Gelişimi için Elverişli Ortamın İzlenmesi Projesi kapsamında 2014 Türkiye raporu yayınlandı. 

» Haberin Devamı

Eğitim-Sen Eğitimde Cinsiyetçilik Raporu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 15.06.2015

Eğitim-Sen Merkez Kadın Sekreterliği`nin hazırladığı "2014-2015 Eğitim-Öğretim Dönemi Eğitimde Cinsiyetçilik Raporu" yayınlandı. 

» Haberin Devamı

Çalışma Hayatında Ayrımcılık kitabı yayında

Güncelleme Tarihi 11.06.2015

Kaos GL’nin hazırladığı ve alandan akademisyen, gazeteci, avukat ve aktivistlerin katkı sunduğu “Çalışma Hayatında Ayrımcılık ve Ayrımcılıkla Mücadele” yayında.

» Haberin Devamı

Suriyeli Mültecilere Yönelik Çalışmalar Yürüten Sivil Toplum Kuruluşlarına Dair Rapor Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 02.06.2015

BEKLEME ODASINDAN OTURMA ODASINA: Suriyeli Mültecilere Yönelik Çalışma Yürüten Sivil Toplum Kuruluşlarına Dair Kısa bir Değerlendirme 

» Haberin Devamı

AGİT’in Nefret Suçu Kılavuzları Türkçe’de

Güncelleme Tarihi 02.06.2015

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın nefret suçlarına ilişkin iki kılavuz kitabını Kaos GL Türkçe’ye kazandırdı.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.