TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Engelli Kişilerin Hakları Komitesi’nin Raporlama Süreçleri ve Sivil Toplum Örgütlerinin Katılımı

Güncelleme Tarihi 21.08.2016

Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV), Sivil Toplum Diyaloğu hibe programı kapsamında gerçekleştirdiği “Türkiye’de Engelli Ayrımcılığı ile Mücadelede -İzleme-Belgeleme ve Raporlama- Yöntemiyle Sivil Toplum Kuruluşlarının Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesinde engelli hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin ve aktivistlerinin BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin raporlama süreçleri ve bu süreçlere sivil toplum örgütlerinin katılımınını öngören rehber bir kitapçık üretti.

» Haberin Devamı

ÇTÇS ile Mücadele Ağı Bilgilendirme Yayınları

Güncelleme Tarihi 03.08.2016

Uluslararası Çocuk Merkezi‘nin ÇTCS ile Mücadele Ağının güçlenmesi için yürüttüğü küçük destekler programı ile Ağ üyemiz Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Koruma Birimi – AÇOK tarafından hazırlanan bilgilendirme materyalleri yayınlandı. 

» Haberin Devamı

BM Gençlik Sivil Katılımı Dünya Raporu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 02.08.2016

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi tarafından, Gençlik Sivil Katılımı üzerine hazırlanan Dünya Gençlik Raporu son yıllarda devletler, gençler ve araştırmacılar arasında artan ilgiye cevap vererek gençlerin ekonomik, politik ve toplumsal hayata katılımını inceliyor.

» Haberin Devamı

Çocuk İstismarına Dur De Çalıştayı Sonuç Raporu

Güncelleme Tarihi 19.07.2016

26 Mayıs 2016 tarihinde, Nirengi Derneği tarafından Arbella Makarna katkılarıyla, Çok Geç Olmadan Çocuk İstismarına Dur De! konulu bir çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayda, öncelikle çocuk ihmal ve istismarı alanında çalışan paydaşların bir araya gelmesi hedefendi. Ek olarak, ilgili paydaşların bu konuda koruyucu- önleyici ve etkin müdahale-destek için sürdürülebilir şekilde koordineli çalışmak konusunda bir sistem geliştirmek üzere görüş-alışverişinde bulunmaları sağlandı. 

» Haberin Devamı

Ekoloji Kolektifi: EPK ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine İlişkin Görüşlerimiz

Güncelleme Tarihi 04.06.2016

Ekoloji Kolektifi, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’yle bir iç hukuk kuralı hâline dönüşecek değişiklik hükümlerinin bir denetimsizlik ortamı yaratacağına dikkat çektiği bir hukuki rapor yayınladı.

» Haberin Devamı

hYd Mülteciler İçin Faydalı Bilgiler Kılavuzu

Güncelleme Tarihi 02.06.2016

Helsinki Yurttaşlar Derneği mültecilere Türkiye'de bulundukları süre boyunca tabi oldukları hukuki çerçeve, sahip oldukları haklar ve özgürlükler konusunda genel bilgilerle birlikte, Hatay, Kilis, Antep, Urfa, Mardin, Diyarbakır ve Batman'da yardım alabilecekleri kamu kurumları ve bazı sivil toplum kuruluşlarının iletişim bilgilerini içeren broşürler hazırladı.

» Haberin Devamı

Politika Belgesi: Bu Konuda Hiçbir Mazeret Söz Konusu Olamaz

Güncelleme Tarihi 25.05.2016

UNESCO Küresel Eğitim İzleme (GEM) Raporu ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bugün başlayan Dünya İnsani Zirvesi öncesinde ortaklaşa bir politika belgesi yayınladı. Belgedeki verilere göre, mülteci çocuklarının sadece yüzde 50’si ilkokula, ergen yaştaki mültecilerin sadece yüzde 25’i ortaokula devam ediyor.

» Haberin Devamı

Engelliliği Kapsayıcı Kalkınma: Neden Söz Ediyoruz?

Güncelleme Tarihi 17.05.2016

Didem Tekeli’nin Sivil Düşün desteğiyle kaleme aldığı “Engelliliği Kapsayıcı Kalkınma: Neden Söz Ediyoruz?” raporu yayınlandı. Rehber, Birleşmiş Milletler (BM) Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme (EHS) üstüne farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

» Haberin Devamı

İstanbul'da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu

Güncelleme Tarihi 15.05.2016

İstanbul Kalkınma Ajansı 2014 yılı Doğrudan Faaliyet desteği kapsamında EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği tarafından hazırlanan “İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu” düzenlenen basın toplantısı ile anlatıldı. Kılavuzun amacı ise bisikletin, kent içi ulaşımın bir parçası olarak algılanması, bisikletin diğer ulaşım sistemlerine entegre edilmesi ve İstanbul’da bisiklet altyapısının oluşturulmasının gerekliliğine dikkat çekmek.

» Haberin Devamı

Gönüllülerle İşbirliği Sunumu

Güncelleme Tarihi 05.02.2016

Gönüllülerle İşbirliği Sunumu

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.