TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Çevrimiçi ve Çevrimdışı İfade Özgürlüğüne Dair Rehber İlkeler

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

AB Konseyi tarafından "Çevrimiçi ve Çevrimdışı İfade Özgürlüğüne Dair Rehber İlkeler" yayınlanarak kabul edildi. 

» Haberin Devamı

Yaralar açık, adalet hala yok: Gezi Parkı eylemlerinden bir yıl sonra

Güncelleme Tarihi 10.06.2014

Uluslararası Af Örgütü Gezi Parkı eylemlerinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra "Yaralar açık, adalet hala yok: Gezi Parkı eylemlerinden bir yıl sonra" raporunu yayımladı.

» Haberin Devamı

Kaos GL 2013 Yılı Nefret Suçları Raporu

Güncelleme Tarihi 03.04.2014

Kaos GL Derneği’nin yüz yüze, telefonla ve internet aracılığıyla mağdurlarla ve tanıklarla gerçekleştirdiği 239 anket üzerinden hazırlanan 2013 Nefret Suçları Raporu kamuoyu ile paylaşıldı.

» Haberin Devamı

İKV'den yeni yayın "Avrupa Birliği ve Türkiye-AB İlişkileri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar"

Güncelleme Tarihi 18.03.2014

İlk olarak 2004 yılında basılmış olan ve İktisadi Kalkınma Vakfı uzmanlarınca hazırlanan "Avrupa Birliği ve Türkiye-AB İlişkileri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar" isimli kitapçık güncellenerek ve gündemdeki tartışma konularına da değinerek tekrar yayınlandı.

» Haberin Devamı

Ayıplı Mal, Kusurlu Hizmet

Güncelleme Tarihi 11.03.2014

Şadiye Dönümcü "Ayıplı mal" ya da "kusurlu hizmet"e dair tüketicilerin haklarını, üretici/satıcı/hizmet verenlerin yükümlülüklerini yazdı.

» Haberin Devamı

İstanbul Soylulaşırken Yoksullara Neler Oluyor, Yoksullar Nerelere Savruluyor?

Güncelleme Tarihi 11.03.2014

İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü öğretim Üyesi ve Kent Hareketleri Fener Balat Ayvansaray Bölge Temsilcisi Çiğdem Şahin İstanbul'da soylulaştırma çalışmalarının mahalle yaşantısı, enformel dayanışma ağları sayesinde günlük hayatlarını devam ettirebilen yoksul kesimler üzerindeki etkilerini yazdı.

» Haberin Devamı

Vakıfların Hibe Programları için Rehber

Güncelleme Tarihi 11.02.2014

TÜSEV tarafından hazırlanan rehberde vakıfların hibe programı oluşturmak ve yönetmek için ihtiyaç duyabilecekleri pratik bilgiler, hibe program stratejisi geliştirme, hibe döngüsü ve paydaşlarla işbirliği ve ortaklık konularında izleyebilecekleri adımların açıklanıyor.

» Haberin Devamı

Türkiye'de Gençlerin Katılımı

Güncelleme Tarihi 06.02.2014

Şebeke: Gençlerin Katılımı Projesi’nin amacı, genç yurttaşların ve gençler ile çalışan sivil toplum kuruluşlarının (STK) kamusal tartış̧malara ve karar alma mekanizmalarına katılımını güçlendirmektir. Aynı zamanda, gençlerin toplumsal katılımlarının desteklenmesi hedeflenmektedir.

» Haberin Devamı

Kürt Çalışmaları Konferansı Kitabı

Güncelleme Tarihi 05.02.2014

Kürt Çalışmaları Konferansı, İsmail Beşikci Vakfı ve Bilgi Kültür ve Düşünce Topluluğu ortaklığıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yapıldı. Konferans, şimdiye dek akademinin bilimsel yaklaşımdan uzak, demokratik olmayan bakışı nedeniyle sosyal bilimlerin dışında tutulan Kürtlerin bu alana dahil edilmesine bir imkan yaratmayı amaçladı. Konferans, aynı zamanda Kürtçe sunumların yapılmasına da önayak oldu. İsmail Beşikci Vakfı oturumlarda yapılan sunumları kitaplaştırıp, tartışmaları kalıcı bir hale getirdi.

» Haberin Devamı

Özel İhtiyaçları Olan Mahpuslar Projesi Sonuç Raporu Yayımlandı

Güncelleme Tarihi 13.01.2014

Özel İhtiyaçları Olan Mahpuslar Projesi Kasım 2012 yılında başlamış, tam bir sene sürmüş ve Kasım 2013 tarihinde sona ermiştir.

Proje; engelli, LGBT, yabancı uyruklu ve yaşlı mahpusların durumlarını anlaşılır kılmak, sorunlarını tespit edebilmek ve bu sorunlara çözüm önerileri oluşturabilmek hedeflerini kendisine amaç edinmiştir. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken ilgili sivil toplum örgütlerinde bir farkındalık oluşturmak, onların da hapishaneler konusunda faaliyetler yürütmelerini sağlamak bir başka amacı oluşturmuştur. Projenin üçüncü ve bir diğer amacı ise proje sonunda özel ihtiyaçları olan mahpuslara ilişkin belgeler oluşturmak ve bu belgeleri, hem kamuoyunun bilgisine hem de hapishanelerle ilgili politika yapıcılar, idareciler ve yürütücülere sunarak mahpusların yaşantılarında iyileşmeler sağlamanın aracı kılmaktır.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.