TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

ESHİD'den Yeni Çeviri: BM Barış Sürecinin İzlenmesi Kılavuzu

Güncelleme Tarihi 09.01.2015

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği BM Barış Sürecinin İzlenmesi Kılavuzu'nu Türkçe'ye çevirdi.

» Haberin Devamı

Hayata Destek Ezidi Sığınmacılar Raporu Yayınladı

Güncelleme Tarihi 20.10.2014

Hayata Destek, Irak'ın Sinjar bölgesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle kaçarak Türkiye'ye sığınan binlerce Ezidi'nin durumununu tespit etmek üzere yapılan saha ziyaretleri sonrasında derlenen bilgileri ve gözlemleri içeren bir rapor yayınladı.

» Haberin Devamı

T-Der’in ilk kitabı “Yeniden Doğdum” yayınlandı

Güncelleme Tarihi 16.10.2014

Trans Danışma Merkezi Derneği (T-Der)’in ilk kitabı “Yeniden Doğdum/I Was Reborn” Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı.

» Haberin Devamı

Gezi Protestolarından Yerel Seçimlere LGBTİ Hakları Hareketi ve Yerel Siyaset

Güncelleme Tarihi 29.09.2014

Bu makale 2013 yılının Mayıs ayı sonunda başlayan Gezi protestolarından 2014 yılının Mart ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlere kadar geçen süreçte LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) Hakları Hareketi’nin siyasi seyrine ilişkin betimleyici bir değerlendirme sunuyor. Makale Türkiye’de LGBTİ Hakları Hareketinin tarihini ve  LGBTİ Hakları Hareketi’nin yirmi yılı aşkın tarihinde seslendirdiği siyasi temsil iddiasını ve siyasi partilerle ilişkilerini inceliyor.

» Haberin Devamı

Tutuklu ve Hükümlülerin Sağlık Hizmetlerine Erişimi Hakkında İnceleme Raporu

Güncelleme Tarihi 21.07.2014

Türkiye İnsan Hakları Kurumu tarafından, İHD, TİHV, Tabipler Odası ve CİSST'in katkılarıyla hazırlanan raporda tutuklu ve hükümlülerin sağlık hizmetlerine erişimine ilişkin tespiti ve öneriler yer alıyor.

» Haberin Devamı

MAZLUMDER Kamp Dışında Yaşayan Suriye'li Kadın Sığınmacılar Raporu

Güncelleme Tarihi 02.07.2014

Kamp dışında yaşayan Suriyeli kadın sığınmacıların yaşam koşulları ve yaşadıkları sıkıntılara ilişkin MAZLUMDER Kadın Çalışmaları Grubu’nun hazırlamış olduğu rapor yayımlandı. 

» Haberin Devamı

Türkiye’de Çocuğa Yönelik Ayırımcılık Raporu

Güncelleme Tarihi 30.06.2014

Gündem Çocuk Derneği çocukların yaşadıkları hak ihlallerini görünür kılmak için raporlar hazırlıyor. Türkiye’de Çocuğa Yönelik Ayırımcılık Raporu, Türkiye’deki çocuklara yönelik ayırımcılığı görünür kılmayı hedefliyor. Gündem Çocuk bu raporlar Türkiye’de çocukların ayırımcılığa uğramamaları için devletin, yükümlülüklerini bir an evvel yerine getirmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Aynı zamanda sivil toplum örgütlerine ve bireylere de ayırımcılıkla mücadelede rollerini hatırlatmak ve bir yol haritası sunmak bir diğer amaç.

» Haberin Devamı

2013 Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli İnsan Hakları İzleme Raporu

Güncelleme Tarihi 27.06.2014

Kaos GL'nin hazırladığı raporda geçtiğimiz yıl boyunca LGBT’lerin (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle uğradıkları hak ihlalleri arasından medyaya yansıyanlar paylaşılıyor.

» Haberin Devamı

Çernobil’in İnsan Sağlığına Etkileri: Reaktör Felaketinden 25 Yıl Sonra

Güncelleme Tarihi 16.06.2014

Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslararası Hekimler Birliği (IPPNW) Almanya Şubesi ve Radyasyondan Korunma Derneği -Almanya tarafından Nisan 2011′de yayımlanan “Çernobil’in İnsan Sağlığına Etkileri: Reaktör Felaketinden 25 Yıl Sonra” raporu Türkçe’ye çevirildi

» Haberin Devamı

Kurum Bakımından Topluma Geçişte Gençler Çalıştayı Sonuç Raporu

Güncelleme Tarihi 16.06.2014

Devlet korumasında yetişen çocuk ve gençlerin ayrımcılığa uğramadan hayata atılması vizyonuyla çalışmalar gerçekleştiren Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği'nin gerçekleştirdiği "Kurum Bakımından Topluma Geçişte Gençler Çalıştayı" sonuç raporu yayımlandı.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.