TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Batı Balkanlar, Türkiye Bölgesel STÖ Ağları Raporu

Güncelleme Tarihi 23.02.2017

Bu rapor IPA ülkelerindeki bölgesel STÖ ağları ile ilgili ilk raporun (2011;2012) güncellenmesi amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları İçin Teknik Destek (TACSO) projesi tarafından hazırlatılmıştır. Bu güncelleştirme, ilk rapor ile elde edilen bulguları genişletmekte ve bölgesel STÖ ağlarının mevcut kapasitelerini, oluşum süreçlerini, hesap verebilirliklerini, toplumsal değerlere katkılarını ve sürdürülebilirlik ihtimalleriini incelemektedir.

» Haberin Devamı

KUSİF, Fon Veren Kurumlar için Sosyal Etki Ölçümleme Rehberi

Güncelleme Tarihi 23.02.2017

Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Fon Veren Kurumlar için Sosyal Etki Ölçümleme Rehberi’ni yayımladı.

» Haberin Devamı

Cinsel şiddetsiz bir futbol mümkün mü?

Güncelleme Tarihi 23.02.2017

“Cinsel şiddetin bu kadar yüksek olduğu bir toplumda erkek sporu olarak görülen futbolun tecavüz kültürüne katkı sağlaması tesadüf değil, hatta bu dilin en çok üretildiği alanlardan biri.”

» Haberin Devamı

Kültür-Sanatta Katılımcı Yaklaşımlar

Güncelleme Tarihi 20.02.2017

İKSV kültür sanat hayatına katılımı inceledi. Rapor, 'herkes için kültür' önerisi ile hazırlandı.

» Haberin Devamı

İHD 2016 Yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporu

Güncelleme Tarihi 10.02.2017

İHD, Doğu ve Güneydoğu'da 30 yıldan fazla süredir devam eden çatışmalı süreç ve onun beraberinde getirdiklerinin en çok etkilediği kesim olarak çocukların bu süreçte neler yaşadığı ve ne gibi hak ihlallerine maruz kaldığına dair bir rapor yayınladı.

» Haberin Devamı

Katılımcı Demokrasi: STK’ları Güçlendirme Önerileri

Güncelleme Tarihi 10.02.2017

Argüden Akademi, sivil toplumun öneminin, yerel ve küresel anlamda giderek arttığı düşüncesiyle; içerisinde STÖ'leri güçlendirme önerilerinin yer aldığı bir çalışma yayınladı.

» Haberin Devamı

Gündem Anayasa, Mevzu Denge Denetleme

Güncelleme Tarihi 10.02.2017

Denge ve Denetleme Ağı tarafından, Değişiklik Kanunu değerlendirme raporu yayınlandı.

» Haberin Devamı

Kadına Yönelik Şiddeti Önlemede Önemli Bir Başlangıç: Veri Toplama ve Yönetim Modellerine Karşılaştırmalı Bakış

Güncelleme Tarihi 09.02.2017

Mor Çatı Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu desteğiyle yürütmekte olduğu “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Önemli Bir Başlangıç: Veri Toplama Modeli Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında bir rapor yayınladı.

» Haberin Devamı

Küresel İklim Değişikliği Yükümlülükleri Hakkında Oslo İlkeleri ve İklim Adaleti Mücadelesinde Uluslararası ve Yabancı Mahkeme Kararları

Güncelleme Tarihi 07.02.2017

Küresel İklim Değişikliği Yükümlülükleri Hakkında Oslo İlkeleri, iklim değişikliği konusunda uzman hukukçularca oluşturulmuş bir metindir.  Bu metin, devletlerin sorumluluk almalarının, çevre sorunlarının çözümü için tek yol olduğunu vurgulamaktadır.  Uluslararası anlaşmaların ve çevre zirvelerinin, çevre hukukunun ortak dilini ilkeler yoluyla kullanmasını ve devletlerin ortak hareket etmelerini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.   Bu ilkeler, devletleri iklim değişikliği sorununun çözümü konusunda uzlaşı göstermeleri ve ortaklıklar kurmaları konusunda teşvik edecek bir moral niteliğe de sahiptir. 

» Haberin Devamı

Kaos GL Derneği 2016 Medya İzleme Raporu

Güncelleme Tarihi 05.02.2017

Kaos GL Derneği 8 yıldır lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslerin (LGBTİ) medyada yer alış biçimlerini izliyor. Türkiye’de yayınlanan günlük gazeteler, çeşitli anahtar sözcükler üzerinden Ajans Press aracılığıyla süzülüyor. 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.