TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Politika Belgesi: Bu Konuda Hiçbir Mazeret Söz Konusu Olamaz

Güncelleme Tarihi 25.05.2016

UNESCO Küresel Eğitim İzleme (GEM) Raporu ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bugün başlayan Dünya İnsani Zirvesi öncesinde ortaklaşa bir politika belgesi yayınladı. Belgedeki verilere göre, mülteci çocuklarının sadece yüzde 50’si ilkokula, ergen yaştaki mültecilerin sadece yüzde 25’i ortaokula devam ediyor.

» Haberin Devamı

Engelliliği Kapsayıcı Kalkınma: Neden Söz Ediyoruz?

Güncelleme Tarihi 17.05.2016

Didem Tekeli’nin Sivil Düşün desteğiyle kaleme aldığı “Engelliliği Kapsayıcı Kalkınma: Neden Söz Ediyoruz?” raporu yayınlandı. Rehber, Birleşmiş Milletler (BM) Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme (EHS) üstüne farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

» Haberin Devamı

İstanbul'da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu

Güncelleme Tarihi 15.05.2016

İstanbul Kalkınma Ajansı 2014 yılı Doğrudan Faaliyet desteği kapsamında EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği tarafından hazırlanan “İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu” düzenlenen basın toplantısı ile anlatıldı. Kılavuzun amacı ise bisikletin, kent içi ulaşımın bir parçası olarak algılanması, bisikletin diğer ulaşım sistemlerine entegre edilmesi ve İstanbul’da bisiklet altyapısının oluşturulmasının gerekliliğine dikkat çekmek.

» Haberin Devamı

Gönüllülerle İşbirliği Sunumu

Güncelleme Tarihi 05.02.2016

Gönüllülerle İşbirliği Sunumu

» Haberin Devamı

Proje Yürüten Sivil Toplum Örgütleri için Kontrol Listesi ve Yardımcı Dokümanlar

Güncelleme Tarihi 25.01.2016

Sivil Toplum Örgütleri amaçlarına ulaşmak için proje yürütürken aynı zamanda hem kurumsal hafıza oluşturmak hem de mail idari süreçlerde teknik ve hukuki sıkıntılarla karşılaşmamak için oldukça planlı bir yönetime ihtiyaç duymaktadırlar.  Projenin bildirimiyle başlayan süreçte, uzmanlarla yapılacak çalışmalar, proje faaliyetlerinin planlanması gibi işlerde gözden kaçan detaylar proje finalizasyonunda örgütler için sorun yaratabilir. Bu süreçlerde örgütlere rehberlik etmesi amacıyla bir kontrol listesi ve bu listedeki kalemler için örnek teşkil edecek çeşitli formatlar hazırladık. Bu liste ve örneklere aşağıdaki listeden ulaşabilirisiniz.

 

» Haberin Devamı

KASFAD Spor Alanında Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Dil Rehberi

Güncelleme Tarihi 07.09.2015

Spordaki cinsiyet eşitsizlikleri ile mücadele eden Kadınlar için Spor ve Fiziksel Aktivite Derneği (KASFAD) olarak hazırlanan "Spor Alanında Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Dil Rehberi", spor ve spor araştırmalarında toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşımın geliştirilmesine katkıda bulunmayı ve cinsiyetli olmayan bir dilin kullanılmasına yönelik pratik öneriler sunmayı amaçlıyor.

» Haberin Devamı

Avrupa Birliği’ne Giriş Sürecinde Türkiye’de Yayınlama Özgürlüğü Raporu

Güncelleme Tarihi 21.07.2015

AB'ye Giriş Sürecinde Türkiye’de Yayınlama Özgürlüğü Raporu’nu yayımlayan Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB), kısa ve uzun vadede gerçekleştirilmesi gereken düzenlemeleri sıraladı.

» Haberin Devamı

“Turizm ve Seyahatte Çocukların Ticari Cinsel Sömürüsü Türkiye Raporu” Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 21.07.2015

Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüyle Mücadele Ağı’nın raporunda turizm sektöründeki çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına dikkat çekildi. Erkek ve kız çocukları gibi stajyer öğrencilerin de mağdur olduğu belirtildi.

» Haberin Devamı

Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Dil Raporu yayımlandı

Güncelleme Tarihi 30.06.2015

Hrant Dink Vakfı tarafından yürütülen Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi çalışması kapsamında basında Suriyeli mültecilere yönelen ayrımcı söylem konulu rapor yayımlandı.

» Haberin Devamı

Sivil Toplumun Gelişimi için Elverişli Ortamın İzlenmesi Projesi 2014 Türkiye Raporu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 15.06.2015

Sivil Toplumun Gelişimi için Elverişli Ortamın İzlenmesi Projesi kapsamında 2014 Türkiye raporu yayınlandı. 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.