TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Türkiye’de LGBTİ Haklarının Durumu ve Öneriler

Güncelleme Tarihi 14.10.2016

Kaos GL'nin yayınladığı "Türkiye’de LGBTİ Haklarının Durumu ve Öneriler" kitabında derlenen makaleler homofobi ve transfobi temelli eşitsizlik ve ayrımcılıklar ile mücadeleye dair farklı disiplinlerden tespitler ve öneriler getirmektedir. Söz konusu homofobi ve transfobi olduğunda mücadelenin siyasal, hukuki, kültürel, sosyal, akademik; kısacası tüm yönleriyle birlikte götürülmesi gerektiği açıktır. Bu açıdan, kitaptaki yazılar Türkiye’de lezbiyenlerin, geylerin, biseksüellerin, transların ve intersekslerin birbirinden farklı ve hayatın her alanını kuşatan gereksinimlerine ve taleplerine ilişkin ayrıntılı tahlillerde bulunmak yerine, sistematik ve bütüncül analizler üzerinden bir paradigma değişikliğini önermektedir.

» Haberin Devamı

STÖ’ler İçin Örgütlenme Toplantı ve Gösteri Hakkı Kılavuzu

Güncelleme Tarihi 02.10.2016

Eşit Haklar için İzleme Derneği (ESHİD), “Sivil Toplum Kuruluşları için Örgütlenme Özgürlüğü ve Toplantı, Gösteri Hakkı Kılavuzu” yayınladı.

» Haberin Devamı

Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik Araştırması

Güncelleme Tarihi 02.10.2016

Sivil toplumun varlığını güçlendirerek sürdürmesi için çalışmalarına devam eden TÜSEV, Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik Araştırması’nı yayınladı. 

» Haberin Devamı

Kayıp Neslin Eşiğinde: “Okuyamıyorum. Yazamıyorum. Okula gitmek istiyorum.”

Güncelleme Tarihi 06.09.2016

Açık Toplum Vakfı'nın hazırladığı, "Kayıp Neslin Eşiğinde: Okuyamıyorum. Yazamıyorum. Okula gitmek istiyorum" başlıklı araştırma yayınlandı.

» Haberin Devamı

Engelli Kişilerin Hakları Komitesi’nin Raporlama Süreçleri ve Sivil Toplum Örgütlerinin Katılımı

Güncelleme Tarihi 21.08.2016

Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV), Sivil Toplum Diyaloğu hibe programı kapsamında gerçekleştirdiği “Türkiye’de Engelli Ayrımcılığı ile Mücadelede -İzleme-Belgeleme ve Raporlama- Yöntemiyle Sivil Toplum Kuruluşlarının Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesinde engelli hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin ve aktivistlerinin BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin raporlama süreçleri ve bu süreçlere sivil toplum örgütlerinin katılımınını öngören rehber bir kitapçık üretti.

» Haberin Devamı

ÇTÇS ile Mücadele Ağı Bilgilendirme Yayınları

Güncelleme Tarihi 03.08.2016

Uluslararası Çocuk Merkezi‘nin ÇTCS ile Mücadele Ağının güçlenmesi için yürüttüğü küçük destekler programı ile Ağ üyemiz Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Koruma Birimi – AÇOK tarafından hazırlanan bilgilendirme materyalleri yayınlandı. 

» Haberin Devamı

BM Gençlik Sivil Katılımı Dünya Raporu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 02.08.2016

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi tarafından, Gençlik Sivil Katılımı üzerine hazırlanan Dünya Gençlik Raporu son yıllarda devletler, gençler ve araştırmacılar arasında artan ilgiye cevap vererek gençlerin ekonomik, politik ve toplumsal hayata katılımını inceliyor.

» Haberin Devamı

Çocuk İstismarına Dur De Çalıştayı Sonuç Raporu

Güncelleme Tarihi 19.07.2016

26 Mayıs 2016 tarihinde, Nirengi Derneği tarafından Arbella Makarna katkılarıyla, Çok Geç Olmadan Çocuk İstismarına Dur De! konulu bir çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayda, öncelikle çocuk ihmal ve istismarı alanında çalışan paydaşların bir araya gelmesi hedefendi. Ek olarak, ilgili paydaşların bu konuda koruyucu- önleyici ve etkin müdahale-destek için sürdürülebilir şekilde koordineli çalışmak konusunda bir sistem geliştirmek üzere görüş-alışverişinde bulunmaları sağlandı. 

» Haberin Devamı

Ekoloji Kolektifi: EPK ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine İlişkin Görüşlerimiz

Güncelleme Tarihi 04.06.2016

Ekoloji Kolektifi, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’yle bir iç hukuk kuralı hâline dönüşecek değişiklik hükümlerinin bir denetimsizlik ortamı yaratacağına dikkat çektiği bir hukuki rapor yayınladı.

» Haberin Devamı

hYd Mülteciler İçin Faydalı Bilgiler Kılavuzu

Güncelleme Tarihi 02.06.2016

Helsinki Yurttaşlar Derneği mültecilere Türkiye'de bulundukları süre boyunca tabi oldukları hukuki çerçeve, sahip oldukları haklar ve özgürlükler konusunda genel bilgilerle birlikte, Hatay, Kilis, Antep, Urfa, Mardin, Diyarbakır ve Batman'da yardım alabilecekleri kamu kurumları ve bazı sivil toplum kuruluşlarının iletişim bilgilerini içeren broşürler hazırladı.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.