TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu “Yargıda Cinsiyetçilik” raporunu yayımladı

Güncelleme Tarihi 14.06.2017

"Yargıda Cinsiyetçilik Raporu"nda, Kadın Cinayetleri Platformu'nun takip ettiği davalar üzerinden, 2017 yılı Ocak-Nisan ayları arasında OHAL şartlarında yargıda yaşananları kadın ve çocuk hakları bakımından değerlendirilmektedir.

» Haberin Devamı

STGM STÖ Yardım Masası Referans Dokümanları

Güncelleme Tarihi 13.06.2017

TACSO Türkiye ve TACSO’nun Türkiye’deki kaynak kuruluşu olan STGM, 2017 yılında TACSO projesinin sona ermesine dek, STÖ’lere yönelik desteklerinde işbirliği yapıyor. TACSO projesinin sona ermesinden sonra, projenin STÖ’lere yönelik desteklerini sürdürecek olan STGM, bu bağlamda, STÖ’lere 10 yılı aşkın süredir sağladığı teknik desteği STÖ Yardım Masası adı ile yapılandırarak sürdürmeye devam edecek. Türkiye’deki STÖ’ler, STGM’nin Hukuk Hattı ile sağladığı hizmetleri de içine alan STÖ Yardım Masası ile farklı konularda bilgi ve teknik yardım alabilecekler. TACSO Yardım Masası da 2017’ye dek STÖ başvurularını almaya devam edecek.

» Haberin Devamı

İstanbul Sözleşmesi Nedir?

Güncelleme Tarihi 12.06.2017

İstanbul Sözleşmesi olarak anılan Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi, 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açıldı, 1 Ağustos 2014'te yürürlüğe girdi.

» Haberin Devamı

Türkiye’de ve dünyada kürtaj tartışmaları

Güncelleme Tarihi 10.06.2017

Kürtaj, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da oldukça tartışmalı bir konu. Dünyada 73 ülkede serbest olan kürtaj, 68 ülkede ise yasak! 

» Haberin Devamı

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği tarafından "Kömür Atlası" yayımlandı

Güncelleme Tarihi 09.06.2017

Türkiye temsilciliği tarafından yayımlanan "Kömür Atlası"nın tanıtım yazısı şu şekilde:

» Haberin Devamı

‘Türkiye’de Otizm Spektrum Bozukluğu ve Özel Eğitim’ Raporu Çıktı

Güncelleme Tarihi 07.06.2017

Tohum Otizm Vakfı özel eğitim ve ilgili alanlarda eğitim gören öğrenciler, araştırma yapan akademisyenler, uzmanlar, aileler ve Türkiye’de otizmi ve özel eğitimi yakından tanımak isteyen tüm bireylere yönelik ‘Türkiye’de Otizm Spektrum Bozukluğu ve Özel Eğitim’ raporunu yayınladı.

» Haberin Devamı

Türkiye’de İklim Koruma Davaları ve Hukuki Durum Raporu 'Mart – Nisan 2017

Güncelleme Tarihi 07.06.2017

İklim adaletinin mevzuat, yurttaş davaları ve ÇED raporları boyutuyla görünümünün anlatılmaya çalışıldığı raporda; iklimin korunmasını iyi yaşama ve gelişme hakkıyla birlikte sağlayabilmek için, yurttaşların da etkin olduğu kamu politikalarının oluşturulmasının, yürütülmesinin ve takibinin önemli olduğu vurgulanıyor.

» Haberin Devamı

Toplum Gönüllüleri Vakfı Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Rehberi

Güncelleme Tarihi 07.06.2017

Toplum Gönüllüleri Vakfı Toplumsal Cinsiyet Anaakımlaştırma Programı kapsamında bir rehber kitapçık yayınladı.

» Haberin Devamı

Uluslararası Af Örgütü, “Gelecek Karanlık: Türkiye'de ihraç edilen kamu çalışanlarına yönelik sonu gelmeyen baskılar” başlıklı raporu yayınladı

Güncelleme Tarihi 05.06.2017

Uluslararası Af Örgütü yayımladığı raporunda Türkiye’de 100 binin üzerinde kamu çalışanının keyfi bir şekilde ihraç edildiğini belirterek, bu durumun ihraç edilenlerin yaşamları ve geçim kaynakları üzerinde yıkıcı bir etki yarattığını söyledi.

» Haberin Devamı

Cinsiyet Geçiş Kılavuzu - SPoD

Güncelleme Tarihi 05.06.2017

Trans kadın ve erkeklerin geçiş sürecine yönelik bilgi vermeyi amaçlayan bu yayın; SPoD 'un 2013 yılından beri devam ettirdiği trans grup terapisi toplantılarının ve danışmanlık hizmetinin bir devamı niteliğinde hazırlandı.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.