TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Termik Santrallerin Maliyeti - Alternatif Bir Değerlendirme

Güncelleme Tarihi 09.04.2017

Araştırmacı ve ekonomist Dr. Bengi Akbulut’un, ülkemizin en önemli meselelerinden biri olan enerji tartışmalarına alternatif bir maliyet hesabı sunan “Termik Santrallerin Maliyeti - Alternatif Bir Değerlendirme” adlı çalışması Ekoloji Kolektifi tarafından yayınlandı.Yapılması gündemde olan 5 termik santral projesinin incelendiği çalışmada, uluslararası literatür baz alınarak, bu proje alanlarında çevre ve ekosistem üzerinde yarattıkları "görünmeyen" maliyetler hesaplandı.

» Haberin Devamı

Türkiye’deki LGBTİ+ Örgütleri İçin Fon Rehberi yayınlandı

Güncelleme Tarihi 05.04.2017

Dünyada ve Türkiye’de LGBTİ alanına fon veren, destekleyen kaynakları bir araya toplayan ‘LGBTİ+ Örgütleri İçin Fon Rehberi’ yayınlandı.

» Haberin Devamı

Barışçıl Toplanma Özgürlüğü İzleme Raporu

Güncelleme Tarihi 31.03.2017

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nin hazırladığı "Barışçıl Toplanma Özgürlüğü İzleme Raporu" yayımlandı.

» Haberin Devamı

Araştırma Raporu: Adana'da (Mevsimlik Gezici) Tarım İşçilerinin Çocuklarının Yaşam Koşullarının İyileştirilmesi

Güncelleme Tarihi 28.03.2017

İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Bernard van Leer Vakfı desteği ve Çukurova Kalkınma Ajansı işbirliğiyle 2016 yılında yürüttüğü “Adana’da Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çocuklarının Yaşam Koşullarının Çocuğun İyi Olma Hali Perspektifinden İyileştirilmesi” konulu projenin araştırma bulguları ve çözüm önerilerini içeren “Ben Kendim Büyüdüm Demiyorum” başlıklı araştırma raporu yayımlandı.

» Haberin Devamı

Ev içi çoçuk işçiliği araştırması

Güncelleme Tarihi 27.03.2017

Ev İçi Çocuk İşçiliği Araştırması’na göre, çocuklar ev içinde ucuz iş gücü konumunda, kız çocukları ev içinde erkek çocuklarına göre daha uzun süre çalıştırılıyor.

» Haberin Devamı

Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) Uygulama Rehberi

Güncelleme Tarihi 20.03.2017

WEPs Uygulama Rehberi, özel sektör kurumlarına iş yerlerinde ve faaliyet gösterdikleri alanlarda kadının güçlenmesi konusunda yapacakları çalışmalarda yol göstermeyi amaçlamaktadır.

» Haberin Devamı

AİHM’in Kaos GL ayrıntılı kararı Türkçe’de

Güncelleme Tarihi 14.03.2017

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Kaos GL dergisinin Yaz 2006 tarihli 28. sayısının toplatılmasına ilişkin ayrıntılı kararı Türkçe yayınlandı.

22 Kasım 2016’da sonuçlanan davada; AİHM, toplatılma kararının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü düzenleyen 10. maddesine aykırı olduğuna oy birliğiyle karar vermişti.

» Haberin Devamı

Çocuklara online mahremiyeti anlatan "Dijital Kahramanlar Rehberi" Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 12.03.2017

Avrupa Dijital Haklar (EDRi) tarafından hazırlanan ve çocuklara online mahremiyeti anlatan Dijital Kahramanlar Rehberi, Alternatif Bilişim'in katkılarıyla Türkçeleştirildi. Aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

» Haberin Devamı

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 2016 Yılı Faaliyet Raporu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 10.03.2017

Mor Çatı Vakfı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde yayınladığı veriler, kadına şiddetin korkunç bilançosunu gözler önüne serdi.

» Haberin Devamı

Filantropide Öne Çıkan Eğilimler: Dünyada ve Türkiye’de neler oluyor?

Güncelleme Tarihi 06.03.2017

Filantropinin durumu ve gidişatından bahsedilen bir çalışma, yayınlandı.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.