TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Türkiye’deki Genç Mültecilere Yönelik Destek Mekanizmalarının Geliştirilmesi İçin Durum Ve İhtiyaç Analizi Çalışması Raporu

Güncelleme Tarihi 22.06.2020
Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) yürütücülüğünde, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu(UNFPA) Türkiye Ofisi desteğiyle hayata geçirilen Genç Mültecileri Destekleme Programı kapsamında ‘Türkiye'deki Genç Mültecilere Yönelik Destek Mekanizmalarının Geliştirilmesi İçin Durum ve İhtiyaç Analizi Çalışması Raporu’ yayımlandı. 
 
Rapor; Ankara, Diyarbakır, Hatay ve İzmir’de yaşamakta olan Afganistan, Irak, İran, Somali ve Suriye’den gelen yaklaşık 1500 gençle yapılan görüşmeye dayanıyor. 7 bölümden oluşan raporda genç mültecilerin profili, eğitim, istihdam, sosyal uyum ve iletişim, sağlık, gençlik algısı ve gelecek başlıkları yer alıyor. 

» Haberin Devamı

İstanbul'da Suriyeli Sığınmacılara Yönelik Tutumlar Araştırma Raporu

Güncelleme Tarihi 22.06.2020

İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü (IstanPol), Friedrich Ebert Stiftung Türkiye Temsilciliği desteği ve TÜSES ortaklığı ile yürüttüğü “İstanbul’da Suriyeli Sığınmacılara Yönelik Tutumlar” başlıklı araştırmasının sonuç raporunu kamuoyuyla paylaştı. 

» Haberin Devamı

İzmir Çocuk Çalışmaları Ağı'ndan Çocuğun Oyun Hakkının Yerelde İzlenmesi İçin Gösterge Seti ve Kılavuzu

Güncelleme Tarihi 17.06.2020

İzmir Çocuk Çalışmaları Ağı, "Çocuğun Oyun Hakkının Yerelde İzlenmesi için Gösterge Seti ve Kılavuzu" hazırladı. 

» Haberin Devamı

TÜSEV'den Sivil Toplum Kuruluşlarına Yönelik Kamu Fonları: Standartlar ve İyi Örnekler Raporu

Güncelleme Tarihi 17.06.2020

TÜSEV,  Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum için Elverişli Ortamın İzlenmesi ve Geliştirilmesi Projesi kapsamında "Sivil Toplum Kuruluşlarına Yönelik Kamu Fonları: Standartlar ve İyi Örnekler" raporunu yayımlandı.  

» Haberin Devamı

Suriyeli Genç Mültecilerin Geçim Kaynaklarına Erişimi Araştırma Raporu

Güncelleme Tarihi 10.06.2020

Toplum Gönüllüleri Vakfı, Genç Mültecileri Destekleme Projesi kapsamında gerçekleştirilen "Geçici Koruma Altındaki Suriyeli Genç Mültecilerin Geçim Kaynaklarına Erişimi Araştırması"nın raporunu yayınladı. 

» Haberin Devamı

Kaos GL Nefret Suçları 2019 Raporunu Yayınladı

Güncelleme Tarihi 09.06.2020
Kaos GL Derneği, 2019 Yılında Türkiye’de Gerçekleşen Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Raporu’nu kamuoyu ile paylaştı. Rapor nefret suçlarının  kamusal alanlarda, görgü tanıklarının gözü önünde işlendiğini ortaya koyarken,  polisin ve görgü tanıklarının da pek çok vakaya kayıtsız ya da küçümseyici yaklaştığı not edildi. 

» Haberin Devamı

ILO'dan COVID-19 Ortamında İşe Dönüşler İçin Politika Notu

Güncelleme Tarihi 02.06.2020
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) COVID-19 döneminde çalışanların güvenli ve sağlıklı bir şekilde işlerine geri dönebilmeleri için politika notu yayımladı. Notta işçilerin güvenli bir şekilde çalışabilmelerini sağlamak amacıyla bir kontrol listesi de yer alıyor. 

» Haberin Devamı

İHD 2019 Yılı Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Raporu

Güncelleme Tarihi 02.06.2020
İnsan Hakları Derneği (İHD), "2019 Yılı Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Raporu"nu yayınladı. Raporda 2019 yılı içerisinde 440 yaşam hakkı, bin 447 işkence ve kötü muamele ihlali yaşandığı bilgisi yer aldı. Yine rapora göre 344 toplantı ve gösteriye müdahale edildi ve bu müdahalelerde 3 bin 935 kişi kaba dayak ve kötü muameleye maruz kaldığını beyan etti.

» Haberin Devamı

COVID-19 sürecinde İstanbul’un Farklı Yerleşimlerinde Çocukların Haklarına Erişimi Araştırma Raporları

Güncelleme Tarihi 01.06.2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin çocuklar üzerindeki etkilerini ölçmek üzere başlatılan çalışmanın ön raporları yayınlandı. 

Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Small Projects İstanbul, Sulukule Gönüllüleri Derneği ve Tarlabaşı Toplum Merkezi tarafından yayımlan raporlarda COVID-19 döneminde İstanbul'un farklı yerleşimlerinde çocukların eğitim, sağlık hizmetleri, bilgiye erişim ve oyun hakkı gibi farklı hak alanlarında durumu mercek altına alındı. 
 
Araştırma Ön Raporu'nun ardından final raporu "hak ve hizmetlere erişim" başlığında yayınlanacak.  Araştırma, 12 Mart itibariyle Türkiye'de alınmaya başlanan önlemler ve yaşam koşullarındaki değişimlerin İstanbul'un risk altındaki 4 bölgesinde yaşayan çocukların durumunu ortaya koyma gayreti taşıyor. 
 
Sulukule Gönüllüleri Derneği araştırma kapsamında Karagümrük bölgesinde, Tarlabaşı Toplum Merkezi ise kentsel dönüşümle çehresi değiştiren Tarlabaşı'nda çocuklar ve aileleriyle görüşme yaptı. Small Projects İstanbul araştırmada mülteci çocuklarına odaklanırken, Başak Kültür ve Sanat Vakfı ise çalışmalarını yürüttüğü beraber çalışmalarını yürüttüğü 27 çocuk ve 22 bakım veren ile görüştü. 

» Haberin Devamı

Kaos GL'den LGBTİ+ Mülteci Özbakım Rehberi

Güncelleme Tarihi 01.06.2020
Kaos GL Derneği Mülteci Hakları Programı “LGBTİ+ Mülteci Özbakım Rehberi” yayımladı.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.