TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-kütüphane

STGM olarak sivil toplum aktörleri ve örgütlerinin çalışmaları kapsamında hazırladıkları dökümanları, raporları, rehberleri düzenli olarak tarıyor ve sanal kütüphanemizde arşivliyoruz.

Sivil toplum örgütleri olarak, sivil toplum alanında çalışmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olarak e-kütüphanemizde yayınlanmasını istediğiniz çalışmaları bilgi@stgm.org.tr adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Bilgi STÇM'den"Mentorluk Deneyimlerimiz Kitabı"

Güncelleme Tarihi 06.08.2020
STGM olarak Avrupa Birliği'nin finansal desteğiyle yürütmekte olduğumuz “Örgütlenme Özgürlüğü ve Katılım Hakkının Daha Fazla Geliştirilmesi için STÖ’ler ve Sivil Ağların Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında proje ortaklarımızdan İstanbul Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi'nin hazırladığı "Mentorluk Deneyimlerimiz/ Mentorluk Yapmayı Amaçlayan STÖ’ler İçin Bir Kılavuz” kitabı yayınlandı. 
 
 

» Haberin Devamı

Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Geçim Kaynaklarına Erişimi Uluslararası Konferansı Sonuç Raporu

Güncelleme Tarihi 17.07.2020
Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) 11-12 Aralık 2019 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen "Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Geçim Kaynaklarına Erişimi Uluslararası Konferansı"nın sonuç raporunu yayınladı. 
 
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu(UNFPA) Türkiye Ofisi desteğiyle hayata geçirilen Genç Mültecileri Destekleme Programı kapsamında düzenlenen konferansa Amerika, İtalya ve Filistin’in de içinde bulunduğu 13 farklı ülkeden ve Türkiye’nin 20’den fazla şehrinden 140 kişi katıldı. 

» Haberin Devamı

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği: Türkiye’deki İfade Özgürlüğü Davaları İzleme Raporu

Güncelleme Tarihi 16.07.2020

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) 2019 Şubat ayı ile 2020 Mart ayı arasında 15 ilde takip ettiği 169 ifade özgürlüğü davasına ait 319 duruşmanın verilerini raporlaştırdı. Duruşmaları takip edilen sanıkların çoğu gazeteci olmakla beraber aralarında akademisyenler, yazarlar, sanatçılar da yer alıyor.

MLSA ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) işbirliği ile hazırlanan Türkiye'deki İfade Özgürlüğü Davaları İzleme Raporu'na göre, ifade özgürlüğü temelli davalarda sanıklar uluslararası standartlara aykırı olarak yargılanıyor, ifade özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı kapsamında değerlendirilmesi gereken açıklamaları ve haberleri terör suçlarından hapis cezasına ve ağır para cezalarına mahkûm ediyor. Raporda, adil yargılanma hakkının sistematik olarak ihlal edildiği ve gazetecilik faaliyetinden ötürü yargılanan sanıkların sıklıkla terörle ilişkili suçlardan yargılandığı belirtiliyor. 

» Haberin Devamı

EngelliWeb 2019: Buz Dağının Görünmeyen Yüzü Raporu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 14.07.2020
Türkiye’de internet ve sosyal medyanın kısıtlanması tartışmaları devam ederken, İfade Özgürlüğü Derneği yayınladığı  ‘EngelliWeb 2019: Buz Dağının Görünmeyen Yüzü’ başlıklı raporda Türkiye’den erişime engellenen internet siteleri, haber, sosyal medya hesap ve içerikleriyle ilgili istatistik verilerine yer verdi. 
 
Rapor İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Uzman Araştırmacı Ozan Güven tarafından hazırlandı.

» Haberin Devamı

Habitus Sosyal Etki Derneği: Koronavirüs Algı Araştırması v.03

Güncelleme Tarihi 09.07.2020
COVID-19 pandemisinin ilk günlerinde bir grup sosyal bilimci tarafından kurulan Habitus Sosyal Etki Derneği, COVID-19’un Türkiye’de nasıl kavrandığı ve nasıl yaşandığını anlamak için yürüttüğü araştırmanın üçüncü raporunu kamuoyu ile paylaştı. 
 
Araştırmanın son bölümünde salgın yasaklarının sona ermesiyle birlikte normalleşmenin nasıl algılandığı ve yaşandığı üzerine odaklanılırken, tehdit algısının, beklentilerin,
korkuların süreç içinde nereden nereye evrildiği de ele alındı.
 
Habitus Sosyal Etki Derneği'nin yayınladığı ilk raporda salgının kişilerde yarattığı kontrol hissini yönetme ve gündelik rutinlerin kişilerde yarattığı değişiklikler ele alınmış,  ikinci raporda ise gönüllü karantina sürecinin uzaması ve evde geçirilen vaktin artmasıyla birlikte kişilerin hayatlarında nelerin değişip dönüştüğü üzerine odaklanılmıştı.

» Haberin Devamı

CIVICUS 2020 Raporu Yayında

Güncelleme Tarihi 09.07.2020

Her yıl dünyadaki sivil toplumun faaliyetlerini ve eylemlilikleri mercek altına alan CIVICUS (World Alliance for Citizen Participation) 2020 yılının değerlendirmesinin yer aldığı "Sivil Toplumun Durumu Raporu"nu yayımladı. 

2019 yılındaki sivil toplum hareketlerine ve sivil toplumu etkileyen eğilimlere odaklanan rapor, alanda çalışan 50 kişiyle yapılan röportajları, uzmanların kaleme aldığı değerlendirmeleri ve CIVICUS Monitor’ün bulgularını kapsıyor.

» Haberin Devamı

Dijital Kültür, Dijital Eşitsizlikler ve Yaşlanma

Güncelleme Tarihi 08.07.2020

Alternatif Bilişim Derneği, Türkiye’de dijital eşitsizlik, iletişim teknolojileri ve yeni medya ekosisteminde kuşaklar ve yaşlanma konularını odağa alan “Dijital Kültür, Dijital Eşitsizlikler ve Yaşlanma” başlıklı kitap ücretsiz olarak erişime açıldı. 

Dr. Yeliz Dede Özdemir ve Mehmet Figan tarafından derlenen kitap, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz Kaynak Merkezi Projesi desteğiyle yayınlandı. 

» Haberin Devamı

Kadın Öz Savunma Akademisi’nden Kadın Güçlenme Kiti

Güncelleme Tarihi 02.07.2020

Kadınların mental ve fiziksel güçlenmesi için faaliyet gösteren bir sosyal girişim olan Kadın Öz Savunma Akademisi, Kadın Güçlenme Kitini açık kaynak olarak yayınladı. 

Birlikte Güçleniyoruz Buluşmaları” projesi kapsamında hazırlanan kitte, kadınların olası bir şiddete maruz kalma anı/ihtimalinde ihtiyaç duyacakları temel bilgiler yer alıyor. 
 
Kitte yer alan bilgiler, girişimin Ankara’da “Güçlenme Kitini Birlikte Oluşturuyoruz” temasıyla düzenlediği toplantıdaki kadınlarla birlikte tartışılarak ve çalışılarak hazırlandı. 

» Haberin Devamı

SPoD'dan Pandemi Raporu: COVID-19'un Üç Ayında LGBTİ+'lar

Güncelleme Tarihi 29.06.2020
Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), COVID-19 pandemisinin üç ayına (11 Mart 2020 – 11 Haziran 2020) ilişkin verilerinden yola çıkarak psikososyal destek, hukuk ve adalete erişim ve akademi alanının çalışmaları ile deneyimlerine yer verdiği bir rapor hazırladı.
 
Raporda, Türkiye’deki LGBTİ+’ların COVID-19 sürecinde daha da kırılgan bir topluluk haline gelmeye başladığı ve yaşam hakkı başta olmak üzere eğitim, sağlık ve çalışma  olmak üzere haklara erişimde ciddi sorunlar yaşadığı belirtildi.  Yine pandemi sürecinde LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemlerinin yaygınlaştığı ve ev içi şiddetin de arttığı not edildi. 

Dernek, salgın sürecinde 16 Mart 2020 tarihinden itibaren evden çalışmaya, derneğe gelen LGBTİ+’lara yönelik başvuruları alanlara ait e-posta adresleri ve Danışma Hattı aracılığıyla almaya ve çözümler geliştirmeye çalıştı. 

» Haberin Devamı

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği'nden İnsan Hakları İhlalleri Başvuru Cevapları Raporu

Güncelleme Tarihi 29.06.2020

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, 2016 ile 2019 yılları arasında cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili yetkili kurumlara yapılan başvuruları ve bu kurumlardan gelen yanıtları raporlaştırdı.  Raporda, her yıl yapılan başvuru sayılarının arttığı ve verilen yanıtların ise azaldığı belirtilirken, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu'nun ise her soruya aynı yanıtı verdiğine dikkat çekildi. 

Hapishanelerle ilgili yedi resmi kuruma dört yılda 15 bin 659 başvuru yapan CİSST’in raporunda, “mekanizmaların bağımsız ve yerinde izleme yönünün eksik olduğu” ifade edildi. Raporda, yetkili kurul ve kurumların farklı tutumlar sergilediği ve objektif bir biçimde sorumlu kişilerin aydınlatılmadığı da belirtildi.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.