STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

e-kütüphane

Proje süresince uzmanlarımız tarafından hazırlanan dokümanlarla oluşturduğumuz sanal kütüphaneyi kullanımınıza sunuyoruz. Ayrıca bu sayfada STK'ları yakından ilgilendiren konularda başka kuruluşlar tarafından da hazırlanan dokümanlara da ulaşabilirisiniz.

Bunun yanı sıra son yıllarda üzerine en çok yazılıp çizilen konulardan biri olan Sivil Toplum hakkında ulusal basından, internet sitelerinden derlediğimiz makalelere de ulaşabilirsiniz. Bu sayfada yer almasını istediğiniz makeleniz veya ilginizi çeken yayımlanmış makeleler varsa bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz. Yayımlanmış metinlerde makelenin kaynağını belirtmeniz yararlı olacaktır.

Araştırma Raporu: Adana'da (Mevsimlik Gezici) Tarım İşçilerinin Çocuklarının Yaşam Koşullarının İyileştirilmesi

Güncelleme Tarihi 28.03.2017

İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Bernard van Leer Vakfı desteği ve Çukurova Kalkınma Ajansı işbirliğiyle 2016 yılında yürüttüğü “Adana’da Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çocuklarının Yaşam Koşullarının Çocuğun İyi Olma Hali Perspektifinden İyileştirilmesi” konulu projenin araştırma bulguları ve çözüm önerilerini içeren “Ben Kendim Büyüdüm Demiyorum” başlıklı araştırma raporu yayımlandı.

» Haberin Devamı

Ev içi çoçuk işçiliği araştırması

Güncelleme Tarihi 27.03.2017

Ev İçi Çocuk İşçiliği Araştırması’na göre, çocuklar ev içinde ucuz iş gücü konumunda, kız çocukları ev içinde erkek çocuklarına göre daha uzun süre çalıştırılıyor.

» Haberin Devamı

Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) Uygulama Rehberi

Güncelleme Tarihi 20.03.2017

WEPs Uygulama Rehberi, özel sektör kurumlarına iş yerlerinde ve faaliyet gösterdikleri alanlarda kadının güçlenmesi konusunda yapacakları çalışmalarda yol göstermeyi amaçlamaktadır.

» Haberin Devamı

AİHM’in Kaos GL ayrıntılı kararı Türkçe’de

Güncelleme Tarihi 14.03.2017

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Kaos GL dergisinin Yaz 2006 tarihli 28. sayısının toplatılmasına ilişkin ayrıntılı kararı Türkçe yayınlandı.

22 Kasım 2016’da sonuçlanan davada; AİHM, toplatılma kararının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü düzenleyen 10. maddesine aykırı olduğuna oy birliğiyle karar vermişti.

» Haberin Devamı

Çocuklara online mahremiyeti anlatan "Dijital Kahramanlar Rehberi" Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 12.03.2017

Avrupa Dijital Haklar (EDRi) tarafından hazırlanan ve çocuklara online mahremiyeti anlatan Dijital Kahramanlar Rehberi, Alternatif Bilişim'in katkılarıyla Türkçeleştirildi. Aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

» Haberin Devamı

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 2016 Yılı Faaliyet Raporu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 10.03.2017

Mor Çatı Vakfı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde yayınladığı veriler, kadına şiddetin korkunç bilançosunu gözler önüne serdi.

» Haberin Devamı

Filantropide Öne Çıkan Eğilimler: Dünyada ve Türkiye’de neler oluyor?

Güncelleme Tarihi 06.03.2017

Filantropinin durumu ve gidişatından bahsedilen bir çalışma, yayınlandı.

» Haberin Devamı

100 Maddede Sürdürülebilirlik Rehberi yayımlandı

Güncelleme Tarihi 02.03.2017

SKD Türkiye, EkoIQ işbirliğiyle hazırladığı ‘100 Maddede Sürdürülebilirlik Rehberi’ni yayımladı. 

» Haberin Devamı

Batı Balkanlar, Türkiye Bölgesel STÖ Ağları Raporu

Güncelleme Tarihi 23.02.2017

Bu rapor IPA ülkelerindeki bölgesel STÖ ağları ile ilgili ilk raporun (2011;2012) güncellenmesi amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları İçin Teknik Destek (TACSO) projesi tarafından hazırlatılmıştır. Bu güncelleştirme, ilk rapor ile elde edilen bulguları genişletmekte ve bölgesel STÖ ağlarının mevcut kapasitelerini, oluşum süreçlerini, hesap verebilirliklerini, toplumsal değerlere katkılarını ve sürdürülebilirlik ihtimalleriini incelemektedir.

» Haberin Devamı

KUSİF, Fon Veren Kurumlar için Sosyal Etki Ölçümleme Rehberi

Güncelleme Tarihi 23.02.2017

Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Fon Veren Kurumlar için Sosyal Etki Ölçümleme Rehberi’ni yayımladı.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.