TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Yurt Haber - 08.07.2009

Güncelleme Tarihi 04.11.2010

Akalp, kendisine yol haritası çiziyor

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) tarafından, Adıyaman Kalkınma Platformu'na (AKALP) bağlı sivil toplum kuruluşu temsilcilerine seminer verildi.

AKALP bünyesinde yapılacak çalışmalar için stratejik yol haritasının hazırlanması, vizyon ve misyonun belirlenmesine yönelik Halk Eğitim Merkezi salonunda seminer verildi. AKALP Başkanı Zeki Dişkaya, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Abuzer Yücel, AKALP Kadın Komisyonu Başkanı Ayla Pektaş başta olmak üzere çok sayıda STK temsilcisi seminere katıldı. STGM Yerel Destek Merkezi Koordinatörü Metre Altıntaş ile STGM Adana Yerel Destek Merkezi Koordinatörü Leyla Sağlamtimur tarafından seminer verildi.

Seminer öncesi konuşan AKALP Başkanı Zeki Dişkaya, Adıyaman'ın sosyo-ekonomisinden bahsederek, "Adıyaman teröre bulaşmamış, barış ve kardeşlik kentidir. Devletine ve milletine bağlı birer fert olan Adıyaman insanı diğer illere baktığımızda kaçak elektrik kullanım oranı yok denecek kadar azdır. Buna rağmen Adıyaman Türkiye'nin diğer illerinden çok gerilerinde kalmıştır. Batı illerinde milli gelir 10 bin dolara ulaşırken, Adıyaman'da milli gelir bin dolar civarındadır. Siyasi iktidardan istediğimizi alamadık. Sivil toplum kuruluşları bir araya gelemedik ve organize olamadık.AKALP STK'lar arasındaki bu birlikteliği kurmak için kuruldu.Kısıtlı imkanlara rağmen güzel işler başardık. Tam manasıyla kurumsallaştığımız söylenemez. Bu kurumsallaşmanın sağlanması için bu tür seminerlerin büyük önemi var" dedi.

AKALP Kadın Komisyonu Başkanı Ayla Pektaş'ta semineri düzenlemelerinin nedenini dile getirerek, seminerin önemine dikkat çekti.

Açılış konuşmalarının ardından STGM Adana Yerel Destek Merkezi Koordinatörü Leyla Sağlamtimur, sivil toplum örgütlerinin katılımcı demokraside daha etkin rol alabilmesi için kapasitelerini geliştirmeleri yönünde ihtiyaç duydukları konularda destek vermeyi amaçladıklarını kaydetti. Sağlamtimur, "Hedef grup olarak seçmiş olduğu kadın, çocuk, insan hakları, gençlik, çevre, engelliler ve kültür-sanat konularında çalışan STK'lar olmak üzere sivil toplumda faaliyet gösteren örgütlerin çalışmalarına destek veriyoruz. STGM, eğitim ve teknik destek çalışmaları, sivil ağlar, basılı ve elektronik yayınlar, hukuki destek gibi STK'ların etkinliğine ve ihtiyaçlarına yönelik konularda Türkiye'de önemli bir boşluğu doldurmaktadır" şeklinde konuştu.

http://www.yurthaber.com/haber/akalp,-kendisine-yol-haritasi-ciziyor-159067.htm

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.