TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Yoksulun Umudu Çocuk: Mevsimlik Tarım İşçisi Hanelerin Sosyo-Ekonomik Profili ve Çocuk İşçiliği Araştırması

Güncelleme Tarihi 04.03.2020

Kalkınma Atölyesi Kooperatifi, UNICEF Türkiye Ofisi’nin finansal ve teknik desteği ile hayata geçirdiği  "Türkiye’de Tarımsal Üretimde Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Programı" kapsamında hazırlanan "Yoksulun Umudu Çocuk: Mevsimlik Tarım İşçisi Hanelerin Sosyo-Ekonomik Profili ve Çocuk İşçiliği Araştırması" raporunu yayınladı. 

Mevsimlik gezici tarım işçilerinin sosyo-ekonomik durumlarını gün ışığına çıkartmayı ve Türkiye'nin tarım sektöründe çocuk emek arzını şekillendiren faktörleri ortaya koymayı amaçlayan raporun giriş bölümünde çalışma kapsamında Adana ve Şanlıurfa'da anket çalışması yürütüldüğü bilgisi paylaşılırken, 209 hanenin temsilcileriyle görüşme yapıldığı ve toplam 1760 kişiye dair bilgiler toplandığı aktarıldı. 
 
 
Araştırma sonuçları incelenen Türkiyeli ve Suriyeli hanelerde aktif olarak çalışanların yüzde 43’ünün 18 yaş altı çocuklar olduğunu ortaya koyarken hanelerin ise kalabalık ve çok çocuklu olduğunu gösterdi.
 
Raporda iki kentte mevsimlik işçilikte çalışan Türkiyeli hanelerin tarım işçiliğinden başka düzenli gelir kaynakları olmadığı için, Suriyelilerin ise en kolay ulaşılabildikleri iş olduğu için tarım işçiliği yaptığı bilgisini paylaşılırken, her iki hane tipinde de çocuk işçiliği yaygın olduğunu belirtildi. 
 
Raporda araştırmanın mevsimlik gezici tarım işçisi hanelerde çocuk işçiliğinin kız ve erkek çocuklar için farklı yaşandığını ve farklı sonuçlar doğurduğunu belirlemek için toplumsal cinsiyet bakış açısı ile kurgulandığı bilgisi de verilirken çocuk işçiliği ve çocuğun çalışması olgusuna dair bulguların bu bağlamda da değerlendirildiği belirtildi. 
 
Rapora buradan ulaşabilir ya da alta bulunan linke tıklayarak raporu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.