TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Yeşil Artvin Derneği’nden Orman Bölge Müdürlüğü’ne: Madenciler suyu kirletiyor

Güncelleme Tarihi 30.06.2017

Yeşil Artvin Derneği, Cerattepe’den gelen suyun kirlenmesi üzerine bölgede yaptığı araştırmaların sonucunu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bildirdi. Madencilerin suları kirlettiğini söyleyen dernek çalışmaların bir an önce durdurulmasını istedi.

Cengiz İnşaat tarafından Artvin Cerattepe, Kafkasör Genya ve civarında 4 bin 406 hektarlık alanda yapılmak istenen madencilik faaliyetleri kolluk kuvvetleri ve OHAL güvencesinde devam ediyor.  2016 Şubat ayında halkın tepkisine rağmen, hukuki süreç göz ardı edilerek şirket araçlarının jandarma ve polis eşliğinde Cerattepe Bölgesine çıkması  ve şirketin asker korumasında çalışılması sağlanmıştı. Sonraki süreçte ise OHAL kararları ile birer aylık dönemleri kapsayacak şekilde tam 10 defa eylem yasağı getirilerek Artvin Halkının maden karşıtı mücadelesi yıldırılmaya çalışıldı.

Yol çalışmaları bu kadar zarar veriyorsa maden kim bilir ne yapar?

Madenci şirketi Cengiz İnşaat tarafından Cerattepe Bölgesinde henüz maden arama çalışmasına başlamamış olmasına rağmen yol yapım çalışmaları, teleferik ayakları ve tünel çalışmaları kapsamında çıkan hafriyat atıkları sonuncunda vadide büyük doğa katliamı yaşandığı,  su kaynaklarının kirletildiği tespit edildi.

ARTVİN’DE SULAR BULANIK AKIYOR: MADEN ATIĞI İÇİLEBİLİR SUYA KARIŞIYOR

Şirketin doğa katliamı Orman Bölge Müdürlüğü’ne bildirildi

Yeşil Artvin Derneği bölgede incelemelerde bulunup yaşanan yıkımı fotoğraf/videoları ile birlikte 21 Haziran’da Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne dilekçe ile bildirerek faaliyetlerin biran önce durdurulmasını ve inceleme yapılmasını talep etti.

Maden çıkarma faaliyetlerinin daha şimdiden etkilerini gözler önüne seren Yeşil Artvin Derneği yaptığı açıklamada, “yargısal süreç sonuçlanmadan projesinin yapımına başlandığına, ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) Raporu çerçevesinde faaliyet sürdürülmediğine, şirketin doğa katliamı yapıldığına” dikkat çekti.

Kaynak

 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.