Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Yerinden Edilmiş Kadınların Yaşadıkları Hak İhlalleri Raporu

Güncelleme Tarihi 21.05.2019

Göç İzleme Derneği (GÖÇ-İZ) Avrupa Birliği desteğiyle yaptığı “Ülke İçinde Yerinden Edilenlerin Sosyal Haklarına Ulaşımının Desteklenmesi” projesi kapsamında, “Sokağa Çıkma Yasakları ve Zorunlu Göç Sürecinde Kadınların Yaşadıkları Hak İhlalleri ve Deneyimleri Raporu”nu yayınladı.

Rapor 2018’in Ağustos ayında sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı; Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Nusaybin, Hakkari’nin Yüksekova ilçeleri, Şırnak, Cizre, Silopi ve İdil ile en çok göç alan Van, Mersin ve İstanbul’da eş zamanlı olarak yapılan saha çalışmasında 480 kadınla yapılan görüşmeler sonucu oluşturuldu.

Raporda araştırma kapsamında görüşülen 480 kadının yüzde 75’inin yaşanan süreçten psiko-sosyal olarak etkilendiği ve bu süreçle birlikte ev içi şiddetin yüzde 31 oranında arttığını da ortaya koydu. 

Raporda Türkiye’de 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sürecinde yaklaşık 500 bin insan yerinden edildiği ve 1 milyon 809 bin kişi de dolaylı olarak etkilendiği bilgisi paylaşılırken, ilk yasağın başladığı 16 Ağustos 2015 ile 1 Mart 2018’e kadar 11 il ve en az 49 ilçede 299 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinin tespit edildiği bilgisi de yer aldı. 

Raporda, sokağa çıkma yasakları nedeniyle kentlerin büyük ölçüde zarar gördüğünü ve bölgenin ekonomik durumunda büyük gerileme ve çöküş yaşandığı belirtilirken, göç etmek zorunda bırakılanların geri dönüşlerine izin verilmeyen ailelerin mülksüzleştiği de söylendi.

Raporun tamamıma ulaşmak için lütfen ekteki linke tıklayınız. 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.