TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

“Yerel Siyasette LGBT Hakları” Kitapçığı Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 13.01.2015

Yerel seçimler sürecinde yapılan çalışmaları özetleyen ve yerel yönetimlerde LGBT perspektiflerini tartışmaya açan “Yerel Siyasette LGBT Hakları” kitapçığı yayınlandı.

 
Türkiye’de yerel yönetimlere LGBT perspektifi kazandırmak projesi kapsamında hazırlanan “Yerel Siyasette LGBT Hakları” başlıklı yayın Ocak ayının ilk günlerinde yayınlandı. SPoD LGBT’nin başlattığı ve Türkiye’den birçok LGBT örgütünün katıldığı yerel seçimler çalışmalarının yer aldığı kitapçık aynı zamanda LGBT’lerin bundan sonraki süreçte yerel yönetim mekanizmalarına nasıl dâhil olabilecekleriyle ilgili rehber ve kaynak niteliğini taşıyor.
 
LGBT hareketinin siyasetle ilişkisi
 
Kitapçıkta yerel seçimler sürecinde yaşananların yanı sıra; LGBT hareketinin siyaset ile ilişkisine dair yazılar da yer alıyor. Kitapçık; 80’lerde yaşananlardan başlayarak sırasıyla 90’lar’da LGBT’lerin örgütlenmesi, siyasi partilerle ilişkiler, 2003 yılında DEHAP’ın “cinsel yönelim ayrımcılığına” karşı mücadele edeceğini duyurması, Anayasa kampanya süreci ve Gezi direnişi özetleniyor.
 
Kitapçığın ilerleyen bölümlerinde yerel yönetimlerin LGBT’ler için önemi, yerel seçimlerde LGBT adayların yürüttükleri kampanya süreci, belediyelerin işleyiş mekanizmaları aktarılıyor.
 
“LGBT dostu” belediye başkanlarının yazıları da yer alıyor
 
“LGBT Dostu Belediyecilik Protokolü”nü imzalayan ve seçilen belediye başkanlarının da yazılarıyla katkı sunduğu kitapçıkta, Dr. Volkan Yılmaz’ın SPoD LGBT Yerel Yönetimler Siyaset Okulu’nda yaptığı “LGBT Odaklı Sosyal Politikalar ve Yerel Yönetimler” sunumunun derlemesi üzerinden heteroseksizme karşı yerel yönetim anlayışı tartışılıyor.
 
Kitapçığın çeviriler bölümünde ise dünyada LGBT hareketinin siyaset ile ilişkisine dair yazılar ve “Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler” yazısı yer alıyor. Kitapta ayrıca Türkiye’de yerel yönetimlerin işleyiş ve örgütlenme şeması ile yerel yönetimlere yurttaş katılımı da detaylı bir şekilde aktarılıyor.
 
“Demokratik özerklik ve LGBT”
 
Kitapçıkta alternatif öz yönetim modeli olarak demokratik özerkliği LGBT perspektifinden tartışmaya açan bir yazı da yer alıyor. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl yöneticiliği yapmış Erkan Karabay’ın yazısında; demokratik özerkliğin nasıl yaşam bulacağı, meclisler modeli ve LGBT hakları tartışılıyor.
 
*Kitapçığa SPoD LGBT ofisinden ve şu linkten ulaşabilirsiniz. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.