TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Yeni Asya Gazetesi - 29.01.2007

Güncelleme Tarihi 08.10.2010

STGM’den üç yeni yayın

Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi (STGM) STK aktivistleri ve çalışanları için üç yeni yayın hazırladı. Kitapçıkların adı ve özet bilgiler şöyle:

1- STK’lar İçin Savunuculuk Rehberi: Bilgi Üniversitesi STK Eğitim ve Araştırma Birimi’nden Yiğit Aksakoğlu tarafından hazırlanan “STK’lar İçin Savunuculuk Rehberi”nde, “Savunuculuk nedir?”, “Savunuculuk faaliyetleri meşrû mudur?”, “STK’lar politika yapar mı?” sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Rehberde ayrıca, sorun analizi, savunuculuk stratejisinin hazırlanması, aktörlerin belirlenmesi, SWOT analizi gibi konularda anahtar bilgiler örnek kampanyalar üzerinden somutlaştırılarak aktarılıyor.

2- STK’lar İçin Gönüllülük ve Gönüllü Yönetimi Rehberi: Nafiz Güder ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nin ortak çalışması olarak ortaya çıkan “STK’lar İçin Gönüllülük ve Gönüllü Yönetimi Rehberi”nde gönüllü çalışmanın bireye ve gönüllülerle çalışmanın STK’lara kazandırdıkları anlatılıyor. STK’ların gönüllü kazanmak ve gelen gönüllüleri kaçırmadan doğru yönlendirmek, eğitmek ve motive etmek için izlemeleri gereken yol ve yöntemler açıklanıyor.

3- STK’lar İçin İletişim ve Kampanya Hazırlama Rehberi: Nafiz Güder tarafından hazırlanan ve Sunay Demircan’ın da katkıda bulunduğu rehberde, STK’ların kendi iç iletişimlerinin yanı sıra, hedef kitle ve paydaşları, basın, devlet ve resmi makamlar, siyasetçiler, bilim kuruluşları, uluslararası kuruluşlar, sponsor ve destekçi kuruluşlar, özel sektörle iletişim kurarken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda püf noktaları bulunuyor. STK’ların dış dünyayla iletişim kurarken başvurdukları yazışma, İnternet, basılı malzeme, basın duyurusu, sempozyum gibi araçları nasıl kullanmaları gerektiği konusunda tekliflerin yer aldığı rehberde, örnek bir kampanya üzerinden bir kampanyanın nasıl hazırlanacağı, uygulanacağı ve izleneceği anlatılıyor.

http://www.yeniasya.com.tr/2007/01/29/siviltoplum/default.htm

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.