Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Yeni Asya Gazetesi - 21.10.2007

Güncelleme Tarihi 08.10.2010

Mellado: AB süreci sivil toplumla başarılı olur
 
Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Diago Mellado, ‘’Türkiye’nin AB’ye katılımı diplomatların ya da bürokratların müzakere etmeleriyle olmaz. Bu süreç, bir araya gelinerek, kültürler arası iletişimle ve ortak değerlerin paylaşımıyla gerçekleşebilir’’ dedi.

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) tarafından AB desteğiyle yürütülecek Türkiye’de Sivil Toplumun Gelişiminin ve Sosyal Diyaloğun Desteklenmesi Projesi, projesi, Limak Otel’de gerçekleştirilen toplantıyla tanıtıldı. Konuşmasına, görevine 1.5 ay önce başladığını ve sivil toplum örgütleriyle bu kısa sürede iyi ilişkiler geliştirdiğini belirterek başlayan Mellado, AB’nin sivil toplum örgütlerine 1996’dan bu yana destek verdiğini söyledi. Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinin büyük önem taşıdığını ve 2 yıl önce müzakerelere başlandığını hatırlatan Mellado, şunları kaydetti:

‘’Sivil toplumun önemi vurgulanmalıdır. Türkiye-AB ilişkilerine bu şekilde katkıda bulunabiliriz. Türkiye’nin AB’ye katılımı diplomatların ya da bürokratların müzakere etmeleriyle olmaz. Bu süreç, bir araya gelinerek, kültürler arası iletişimle ve ortak değerlerin paylaşımıyla gerçekleşebilir. Bu tür projelerle bunları geliştirme fırsatı yaratır ve yeni açılımlar oluştururuz. Türkiye, AB ile etkileşime girerse gelecekte çok önemli bir noktaya gelebilir.’’ STGM Başkanı Dr. Levent Korkut da merkezin çalışma alanları ve 2007-2009 proje faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
 
http://www.yeniasya.com.tr/2007/10/21/haber/butun.htm

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.