TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Yanlış Biliyoruz

Güncelleme Tarihi 07.06.2010

Kampanya, "YANLIŞ BİLİYORUZ" sloganı ile HIV/AIDS hakkında yanlış bilinenleri topluma duyurmayı hedeflemektedir.

Kampanyayı Düzenleyen Örgüt: Pozitif Yaşam Derneği

Kampanya Süresi: 12 ay

Kampanyanın Amacı: "YANLIŞ BİLİYORUZ" sloganı ile HIV/AIDS hakkında yanlış bilinenleri topluma duyurmak.

Kampanya Faaliyetleri:

  • Ünlülerin katılımıyla HIV/AIDS konusunda yanlış bilinenleri topluma duyuracak "Yanlış Biliyoruz" mesajları oluşturmak,
  • Görsel materyaller oluşturup, gazete ilanları ile duyurmak,
  • Yine görsel materyalleri ilan panoları, üniversiteler, hastaneler vb kamu alanlarında duyurmak,
  • Tanıtım filmi oluşturup, sinemalarda, görsel medyada, gösterilmesini sağlamak
  • Bisiklet sevenler derneği ile görüşüp bahar aylarında “Pozitif Yaşam” için bisiklete binmek,
  • Modacılarla konuşup "Yanlış Biliyoruz" görsellerini defilelerde öne çıkarmak,
  • Ve benzeri organizasyonlar

STGM'nin Verdiği Destek: Basılı materyal desteği ve uzman desteği

Sonuç: Pozitif Yaşam Derneği olarak her ne kadar Türkiye’deki HIV pozitiflere her türlü hukuksal, psikolojik ve tıbbi sorununda destek olmaya çalışsak da sorunları ancak dernek 4 duvarı arasında yok edebiliyor, HIV pozitif kişilerin kendilerine güvenli mutlu birer birey olmalarını ancak Dernek sınırları içinde sağlayabiliyoruz. Dernek sınırlarının dışında ise işyerlerinde, sosyal çevrelerde, okullarda ise ayrımcılık ve damgalanma devam ediyor.

İnsanlar sadece virusten degil virus taşıyan insanlardan da korunmaya çalışıyor, ölümle dahi sonuçlanabilen sorunlara sebep oluyorlar. Oysaki bu hastalığın bulaş yolları çok sınırlı ve belirlili ve artik bulunan ilaçlarla hastalık kronik bir hastalık ancak kötü ününün önüne geçmek mümkün olmuyor.

HIV ile yaşayan kişilerin önündeki en büyük sorunun hastalığın kendisi değil, kötü ünü olduğunu yaşıyor ve bununla savaşmanın en önemli yolunun “doğru bilgilendirme” olduğunu biliyoruz.

Bu amaçla reklamcı dostlarımızın desteği ile HIV/AIDS ile ilgili yanlış bilinenleri duyurmayı amaçlayan bir kampanya başlatmak istedik. Bu kampanyayı sağlıklı bir şekilde planlayabilmek için İletişim Uzmanına gerek duyduk ve uzman desteği için Sivil Toplum Geliştirme Merkezine başvurduk.

Talebimize ivedilikle olumlu cevap verdiler ve bizi sevgili Ayzen Atalay ile buluşturdular.

Uzmanımız ile izlenecek yöntemi belirledik.

İzlenecek Yöntem

İletişim Hedefi Koymak: Neyi değiştirmek istiyoruz?

Problem Ağacı

Bu değişikliği kim sağlar: Hedef kitle analizi

(Destekleyen kuvvetler, desteklemeyen kuvvetler; destekleyenleri nasıl güçlendirebiliriz? Desteklemeyenlerin desteğini nasıl sağlayabiliriz?)

Nasıl? Aktiviteler - Sloganlar

İletişim Hedefi koymak için de bir sorun ağacı oluşturduk. Bu süreçte basından gelen taleplere sağlıklı bir cevap verebilmek yönünde de uzmanımızın desteğini aldık. Uzmanımız HIV pozitiflerin hassasiyetlerini koruyarak basından gelen talepleri karşılamamız ve bu sayede ihtiyaci olan kişilere ulaşmamız konusunda destek olmuş oldu.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.