TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

www.kazete.com - 01.04.2003

Güncelleme Tarihi 08.11.2010

Sivil Toplumu Geliştirme Programı koordinatörü Demircan'dan eleştiri
STÖ'lerde lider sultası var

Avrupa Birliği Komisyonu'nca desteklenen Sivil Toplumu Geliştirme Programı'nın (STGP), Muğla Yerel Gündem 21'in ev sahipliğinde Muğla'da düzenlediği toplantıda, yönetimlerinde kaprisli ve muhteris kişilerin bulunduğu sivil toplum örgütlerinin (STÖ) Türkiye'nin demokratikleşme mücadelesinin önünü tıkadığı belirtildi.

Muğla'da gerçekleştirilen ve çeşitli illerden vakıf, dernek kadın kuruluşu temsilcisinin katıldığı toplantıda, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerinin güçlendirilmesinin zorunlu olduğuna değinildi.

STÖ'lerin kendi ayakları üzerinde durarak, halkın desteğiyle Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde aktif rol oynamaları ve halkın kendi sesini duyurabilmesi için örgütlü mücadelenin gerekli olduğu kaydedildi.

Toplantı sonrası Türkiye'deki STÖ'lerin durumunu Ka.zete'ye değerlendiren STGP Koordinatörü Sunay Demircan, "Günümüzde STÖ'lerin dikkati çeken başlıca eksikliklerinin temelinde iletişimsizliğin yattığını kaydederek "STÖ'lerin öncelikle kendi içinde tabanlarıyla iletişimleri yok, kurum içi iletişim olmadığı gibi kendi aralarında da iletişim yok. Yine devletle de iletişimi yok ve devletle iletişim kurmaya da istekli değiller. Devleti tamamen karşı cephe olarak görüyorlar. Dolayısıyla işbirliği platformu yaratılamıyor" dedi.

STÖ'lerin kendi tabanları ve birbirleriyle iletişimsizliklerinin temelinde, "tahammülsüzlük ve süper ego" olgusunun yattığını vurgulayan Demircan, şöyle devam etti:
"Ülkemizde STÖ yönetimlerinde, süper egoları tatmin edilmemiş, kaprisli ve muhteris insanlar bulunuyor. Bu belki ağır bir suçlama ama, maalesef öyle. Türkiye'de insanlar, egosunu tatmin etmek için dernek kuruyorlar. Ondan sonrada ne yetkiyi, ne bilgiyi, ne yapılan işi başkalarıyla paylaşıyorlar, Hiçbir şeyi paylaşmıyorlar. Dolayısıyla "ben" egosundan kurtulamıyorlar. Bunların STÖ yönetimlerine seçilmemesi lazım. Bunun yöntemi de lider sultasının bırakılıp halkın kendi başına bir şeyler yapmaya başlaması lazım."

Demircan, Türkiye'de vakıf, dernek kooperatif türü 80 bin kitle örgütünün var olduğunu hatırlatarak, geçen yüzyıllarda Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'nin demokratikleşmesinde de STÖ'lere önemli görevler düştüğünü belirtti. STGP Koordinatörü, "Bugün Avrupa'da demokrasi var deniyorsa, bunun nedeni oradaki esnaf kuruluşlarının, birliklerin, insanların vakıf dernek kurarak biraraya gelip; dükalıklara, derebeyliklere karşı savaşıp karar mekanizmalarının içinde rol almalarıyla başladı. Türkiye'de de bunu başlatacak süreç geldi artık. Yerel girişimlerin, yerel birliklerin söz sahibi olması lazım. Nasıl sulama birliği kurup insanlar kendi sularını kontrol etmeye başlıyorlarsa, mahalle halkı toplanıp kendi mahallesinin temizliği için belediyeye gitmeli artık" diye konuştu.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.