TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Violet ve Beatrice için adalet!

Güncelleme Tarihi 06.12.2016

Göçmen kadınlara yönelik erkek şiddetinin hedefi bu kez Ugandalı ikiz kız kardeşler Violet Nantaba ve Beatrice Babirye oldu.

Violet ve Beatrice, Uganda'daki yüksek işsizlik sonucu iyi bir yaşam kurmak umuduyla geçen Nisan ayında Türkiye'ye gelmişlerdi. Türkiye'de göçmen kadınlara ayrılan sınırlı sayıda cinsiyetlendirilmiş işlerde çalışarak yaşam mücadelesi veriyorlardı. Violet İstanbul, Aksaray'daki evinde 31 Ağustos 2016 gecesi sanıklar Kenan Rafiyev ve Sunay Hasanov tarafından dövülerek ve tecavüz edilerek vahşice öldürüldü. İkiz kız kardeşi Beatrice ise aynı sanıklar tarafından dövülerek hastanelik edildi.

Soruşturma başlatan polis hastanede ağır yaralı yatan Beatrice'i sağlık durumunu gözetmeksizin ve kızkardeşinin ölümünün yarattığı travmayı atlatamadan gözaltına aldı ve sınırdışı etti. Beatrice'in bu şartlarda alelacele alınan ifadesiyle iddianame düzenlendi. Beatrice'in tekrar Türkiye'ye gelme koşulunun olup olmadığını bilmiyoruz. Devletin (polisin) bu baştan savma ve ayrımcı tutumu nedeniyle belki de bu eksik ifadeyle eksik bir yargılama yapılacak. 

Violet ve Beatrice'in erkek şiddetinin hedefi olması yeni değil, daha önce de Ugandalı Jesca Nankabirva 2014 yılında Enver Dursun tarafından camdan atılarak öldürülmüştü. Biz kadınların davaya müdahil olması ile sanık 25 yıla mahkum oldu. Göçmen kadınlara yönelik erkek şiddeti göçmenlerin Türkiye'de oturum ve çalışma izinlerine ulaşamaması ve kağıtsız olarak Türkiye'de yaşam mücadelesi vermesiyle yakından ilişkili. Bunu Beatrice'in kötü sağlık koşullarında sınırdışı edilmesi ile de görüyoruz.

göçmen kadınlar logo

Biz Sınır Tanımayan Kadınlar, Jesca davasını takip eden feminist avukatlar ve davaya destek olan tüm kadınlar, göçmen kadınlara yönelik devlet destekli bu erkek şiddetine karşı mücadele etmek ve onu görünür kılmak için kızkardeşi Beatrice'den aldığımız vekalet ile davayı takip edeceğiz. 

Tüm kadınları Violet ve Beatrice'in davasında adalet arayışımıza ve katillerin hak ettikleri cezayı alması için dayanışmaya çağırıyoruz… 

Violet'in katilleri cezalandırılıncaya kadar bu davanın takipçisi olacağız. 

Yaşasın kadın dayanışması!

Sınır Tanımayan Kadınlar

Göçmen Kadınlarla Dayanışma Grubu

Tarih: 7 Aralık Çarşamba

Saat: 11.30

Yer: Çağlayan Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi

 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.