Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Vicdan Filmleri 2014 Projesi Sonuçları Açıklandı

Güncelleme Tarihi 11.12.2014

Hrant Dink Vakfı’nın Hrant Dink’in “Sağduyunun, vicdanın sesi suskunluğa mahkum edildi, şimdi o vicdan çıkış yolu arıyor” cümlesinden ilham alarak düzenlediği Vicdan Filmleri Uluslararası Kısa Film Projesi’nin 2014 dönemi sonuçlandı. 

 

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Vicdan Filmleri 2014 sonuçlarını ilan ederken, Hrant Dink Vakfı olarak herkesin Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlar, katılımcılara ilgi ve emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.

31 Mart - 30 Kasım 2014 tarihleri arasında Türkiye içi ve dışından, toplam 59 adet vicdan  konulu kısa filmler www.vicdanfilmleri.orgsitesine katılımcılar tarafından eklenerek projeye dahil oldu.Yine, bu tarihler arasında sitede uygulanan üyelik sistemiyle katılan filmler oylandı, yorumlandı. Projeye dahil olan 59 adet kısa filmden 57 tanesi tarafından puanlandı.

Vicdan Filmleri projesinin jüri üyeleri Amat Escalante, Azize Tan, Ercan Kesal, Jay Weissberg, Rakel Dink, Şebnem İşigüzel, Tuğrul Eryılmaz ve Zeynep Özbatur Atakan’ın oylamaları sonucunda ilk 20 film seçildi.

Jüri oylamaları sonucunda ilk 20 film aşağıdaki gibi belirlendi. Detayları aşağıda belirtildiği üzere birden fazla film jüriden eşit puan alarak sıralamada aynı yeri paylaştılar. Sıralamada aynı yeri paylaşan filmler ise yönetmenlerinin isimlerine göre  alfabetik olarak listelendi.  Önümüzdeki süreçte bu filmler bir DVD’de toplanacak ve uluslararası film festivallerine önerilecek. Bu konuda detaylı bilgilendirme filmlerin yönetmenlerine özel olarak yapılacak.

Jürinin, genel oylamaya ek olarak “sinema teşvik bursu”yla ödüllendireceği film, aynı zamanda jüri tarafından en fazla oyu Burkay Doğan’ın(ŞEM) adlı kısa filmi aldı.

Jürinin belirlediği ilk 20 film (puan sırasına göre)

Burkay Doğan

ŞEM

Doğan Karakaya

HALI

Güney Eker

NÖTR

Mert Daş

PERPEROK

Orçin Uzun

LOSING COLORS

Uğur Günay Yavuz

MINNIE KORU BENİ / PROTECT MINNIE

Veysel Çelik

SOMA

Ramazan Kızılırmak

SALPA

Eşref Yıldırım

KÜÇÜK SUÇLAR HAPİSANESİ

Furkan Tezcan

BÖLME İŞLEMİ / DIVISION

Semih Güzelay

SABAHA UYANIŞ / MORNING AWAKENING

Hasan Kılıç

SİBER

Güler Aşık

BUGÜN GÜNLERDEN AYNI

Ufuk Erden

S.O.S

Hatem Hadawy

NOTHINGNESS

Bilal Çakay

ÖLÜ OĞULLAR ÜLKESİ

Harun Baysan

HAFIZA SİLME MERKEZİ / MEMORY ERASING CENTER

Furkan Yazgeç

SINIRSIZ

Eşref Yıldırım

İNŞA / CONSTRUCTION

Mehmet Yamak

KURBAN / THE VICTIM

Vicdan Filmleri

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.