TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Uşak Olay Gazetesi - 11.07.2008

Güncelleme Tarihi 08.12.2010

Sivil Toplum Örgütlerine birliktelik çağrısı

Çetin, "Sivil Toplum Kuruluşları kamu üzerinde bir baskı grubudur. Devlet, sivil toplum örgütlenmesinden endişe duymamalı"

Uşak’ta sivil toplum kuruluşlarının birlikteliğini sağlamak amacıyla düzenlenen toplan toplantıda AK Parti Uşak Milletvekili Mustafa Çetin sivil toplum kuruluşlarının bir baskı grubu olduğunu ifade ederek devletin bu örgütlenmelerden endişeye kapılmaması gerektiğini söyledi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde Uşak ili Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen toplantıda Sivil Toplum Geliştirme Merkezi ve Denizli Sivil Toplum Kuruluşları Gelişme Platformu birer sunum yaptı. Uşak’ta da Sivil Toplum Kuruluşları Geliştirme Merkezi oluşturmak amacıyla düzenlenen toplantıya Uşak Valisi Kayhan Kavas, Belediye Başkanı Mesut Apaydın, AK Parti Milletvekili Mustafa Çetin, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantıda açılış konuşması yapan Uşak Milletvekili Mustafa Çetin, sivil toplum kuruluşlarının önemine değinerek kamu üzerinde baskı grubu olduklarını söyledi. Devletin bu örgütlenmelerden endişe duymaması gerektiğini dile getiren Çetin, “Sivil toplum kavramının tarihi çok eski değil. Kamusal ve devlet uzantısı olmayan yada kamu tarafından finanse edilmeyen örgütlü topluluklara STK deniyor. Sivil toplum kuruluşları yönetim üzerinde girişimlerde bulunan etkilemeye çalışan baskı gruplarıdır. Fakat bazı meslek odaları ile sendikalar kamu kurum niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Tam anlamıyla sivil toplum örgütü diyemeyiz çünkü bunlarda mensuplarına çıkar amacı gütmektedir. Sivil toplum geniş anlamda değerlendirildiğinde ise tüm sendikaları, dernekleri ve meslek odalarını kapsar. STK’nın her organizasyonu örgütlü toplam hareketleridir. Sivil toplum örgütlerinin etkin olduğu bir yapıda anti demokratik yönetim şeklini yürütmek mümkün değildir. O anlamda sivil toplum demokrasinin alt yapısını oluşturur. Kamu kuruluşların üzerinde STK uyarıları vardır. Bu nedenle olumlu bir kamu yönetimi oluşmasında yardımcı olmaktadırlar. Sivil toplum kamuya bilgi edinme konusunda yardımcı olabilir. Çünkü bir STK uzman olduğu konuda muazzam bilgi birikimine sahiptir. Kamu bu bilgilerden yararlanmalı ve sorunların çözümü için ortak hareket etmelidir. Sonuç olarak devlet ve kamu STK’dan kopmamalı örgütlenmesinden endişeye kapılmamalı, bilgi birikimini bir güç kaynağı olarak kullanmalıdır.

Uşak Valisi Kayhan Kavas ise Uşak İli Kalkınma Vakfı’nın STK örgütlenmesinde kentte önderlik yapması gerektiğini ifade ederek ,” Vakıf, üniversiteye katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Son dönemlerde misyonunu geliştirmesi ve etkinliğini arttırması kararı aldık.Uzun süredir devam ettirmeye çalıştığımız kent konseyi toplantılarından istediğimiz sonucu bir türlü alamadık. Bugünkü bu toplantı bir anlamda kent konseyinin alternatifi niteliğindedir. Ortak akıl yürütmek, sorunların çözümüne hep birlikte katkı sağlamayı amaçlıyoruz”dedi.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.