Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

UNESCO Karşı Forum Karaköy’de toplandı

Güncelleme Tarihi 20.07.2016

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin İstanbul’da 10 Temmuz’da başlayan 40. toplantısına karşı, UNESCO’nun, kültür ve doğal varlıklara ilişkin “ortak miras”, “tarafsızlık” ve “koruma” söylemlerine güvenilmediği belirtilerek, “UNESCO neyi koruyor?!” başlığıyla karşı forum düzenlenme kararı alınmıştı.


forum fotoğraf

karsi forum logoAralarında İstanbul Kent Savunması’nın da bulunduğu, çok sayıda çevre, hukuk ve insan hakları örgütünün yer aldığı UNESCO Karşı Forumu, “UNESCO neyi koruyor?” başlığıyla yayımladığı çağrı metni ile, Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı varlıkların korunup korunmadığı, risk altında olanlar için öneriler ve koruma stratejileri, listeye eklenmesi önerilen yeni varlıklar için geçici listelerin hazırlanması, Dünya Kültür ve Doğal Mirası Listesi’nin güncellenmesi konuları tartışıldı.

Tartışma, “UNESCO ve ona bağlı çalışan Dünya Miras Komitesi bazıları için bir umut, bazıları içinse bir güvensizlik kaynağı. Peki, bu kurum nasıl çalışıyor? Kültürel ve doğal varlıkların seçimi, korunması ve izlenmesi nasıl gerçekleşiyor?” başlıkları çerçevesinde gelişti. 

Kaynak: KOS

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.