TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

UN Women: COVID-19 Sadece Bir Sağlık Tehdidi Değildir

Güncelleme Tarihi 14.04.2020
UN Women koronavirüs hastalığı salgınıyla mücadele ettiğimiz günlerde, yeni tip koronavirüsün kadınlar, kız çocukları, yaşlılar, engelliler gibi kırılgan gruplara yönelik sosyal ve ekonomik etkilerini bir bilgi dokümanında derledi. 
 
Dökümanda salgının ücretli ya da ücretsiz tüm bakım işlerinin merkezinde olan kadınları daha fazla etkilediği bilgisi vurgulanırken, krizlerde kadın ve kız çocuklarına yönelik mevcut eşitsizliklerin arttığı, engelliler, yoksullar gibi kırılgan gruplara yönelik dolaylı ve doğrudan ayrımcılığın görünür hale geldiği söylendi. 

Bilgi notunda içinde bulunduğumuz gibi kriz durumlarında kadına yönelik şiddetin de artış gösterdiği hatırlatılırken, evde vakit geçirmeyle birlikte genç kadınların siber şiddete daha fazla maruz kaldığı belirtildi. 

İnfografik için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız. 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.