TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Uçan Süpürge 15.10.2008

Güncelleme Tarihi 12.01.2011

Önyargısız buluşma

Düşünce Suçuna Karşı Girişim’in yürüttüğü TBMM Ortak Çalışma Grupları ve Yerel Forum Ortak Çalışma Grupları’nın 9-10 Ekim Ankara buluşmasında 20 ilin temsilcileri, milletvekilleri, basın mensupları, STK ve meslek örgütleri temsilcileri “önyargısız” bir aradaydı. Oya Özden Saner’in haberi.

20 ilde örgütlenen Forumların kamuoyuna tanıtılması amacıyla 9 Ekim Saat 13.00’de TBMM’de bir basın toplantısı yapıldı. AKP İstanbul Milletvekili Lokman Ayva’nın ev sahipliğini üstlendiği toplantıda AKP Ankara Milletvekili Zeynep Dağı konuşmacı, Konya Milletvekili Hüsnü Tuna izleyici olarak yer aldı. İHD, Mazlumder, TİHV, Uluslararası Af Örgütü, STGM, İHOP, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, Hak-iş, Memur-sen, TEPAV, Uluslar arası PEN Yazarlar Birliği ve PEN Türkiye Şubesi gibi bir çok STK’nin ve meslek örgütünün üst düzey yetkililerinin destek vermek için salonda bulunduğu toplantıda basın bildirisini Eskişehir girişimcisi Eskişehir Sivil-Yerel Oluşum Platformu (ESYO) adına Sevim Şahin okudu. Şahin, forumların 61 ilde hızla oluşturulması, hatta 2009 yılına 81 Forum ile girilmesi için çağrı yaptı. Seçenle seçilenin 4 yılda bir sandıkta değil kendi evinde her ay yüz yüze gelmesinin altını çizdi.

Aynı gün 20 ilin temsilcileri CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural ve DTP Grup Başkan Vekili Fatma Kurtulan ile görüşüp, proje hakkında bilgi verdiler. Akşam Best Otel’de yapılan kokteylde ise milletvekilleri, basın mensupları, STK ve meslek örgütleri temsilcileri “önyargısız” bir aradaydı.

10 Ekim Cuma günü Forumlar adına Ankara’da bulunanlara bir seminer verildi. Seminerde projeye başından bu yana destek veren STGM, etkili katılım için güçlü sivil toplum ve STGM’nin rolü, İHOP ise insan haklarının geliştirilmesinde yasama sürecine katılım başlıklı bir sunum yaptı. Parlamento’dan YASADER, TBMM’de yasama sürecine sivil toplumun katılımı, Parlamenter Danışmanları Derneği de katılımın geliştirilmesinde danışmanların rolü, işlevi konulu konuşmalar yaptı. Girişimcilerin kendi deneyimlerini ve karşılaştıkları güçlükleri paylaştıkları seansla seminer sona erdi.

Her partiden milletvekilini 13 Ortak Çalışma Grubunda yan yana getiren bu projenin Ankara buluşması gösterdi ki iller bazında da belirlenmişlikler kırılıyor. Konuya ilgi duyanların ya da “hadi bizim ilimizde de forum oluşsun” diyenlerin başvuracağı ilk adres:

www.antenna-tr.org   (OÖS/SD)

Uçan Süpürge Haber Merkezi

http://www.ucansupurge.org/index.php?option=com_content&task=view&id=4480&Itemid=74

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.