TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Türkiye’de STEM Alanındaki Toplumsal Cinsiyet Eşitsizlikleri Araştırma ve İzleme Raporu

Güncelleme Tarihi 10.09.2020

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, 2018-2019 eğitim döneminde yaptığı saha çalışmasının sonuçlarını "Türkiye’de STEM Alanındaki Toplumsal Cinsiyet Eşitsizlikleri Araştırma ve İzleme Raporu" ile paylaştı.

Raporda 20 ilde 40 Anadolu lisesinde okuyan  9.sınıf kız öğrencilerin bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik (STEM) alanlarına dair bilgi ve algılarının ölçülmesi hedefleyen bir saha çalışmasının bulguları inceleniyor ve STEM alanındaki ulusal ve uluslararası politikalar değerlendiriliyor. 

Kız çocukların STEM alanlarına dair algı ve bilgisini ölçmeyi hedefleyen ve Etkiniz desteğiyle hazırlanan izleme raporunda STEM alanlarına katılımdaki toplumsal cinsiyet tabanlı eşitsizlikler üzerine de değerlendirme yapılırken STEM eğitiminde kız çocukları ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın da politikaları ele alınıyor. 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.