TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Türkiye’de Çocuğa Yönelik Ayırımcılık Raporu

Güncelleme Tarihi 30.06.2014

Gündem Çocuk Derneği çocukların yaşadıkları hak ihlallerini görünür kılmak için raporlar hazırlıyor. Türkiye’de Çocuğa Yönelik Ayırımcılık Raporu, Türkiye’deki çocuklara yönelik ayırımcılığı görünür kılmayı hedefliyor. Gündem Çocuk bu raporlar Türkiye’de çocukların ayırımcılığa uğramamaları için devletin, yükümlülüklerini bir an evvel yerine getirmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Aynı zamanda sivil toplum örgütlerine ve bireylere de ayırımcılıkla mücadelede rollerini hatırlatmak ve bir yol haritası sunmak bir diğer amaç.

raporRaporda, çocukların gelişimsel özellikleri, yetişkinlere olan ekonomik ve sosyal bağımlılıkları sebebiyle ayırımcı tutumlardan yetişkinlerden çok daha derin ve kalıcı olarak etkilendiklerine dikkat çekildi. 

Raporda çocuğa yönelik ayırımcılık alanları belirlenip derinlemesine görüşmeler yapılmış.

Belirlenen 15 ayırımcılık alanı şöyle: Irka Dayalı Ayırımcılık (Irkçılık), - Etnik Kökene Dayalı Ayırımcılık, - Cinsiyete Dayalı Ayırımcılık, - Cinsel Yönelime Dayalı Ayırımcılık, - Engelliliğe Dayalı Ayırımcılık, - Ekonomik Ayırımcılık, - Çocuğun birinci derece yakınlarının meslek ve/veya işleri, - Çocuğun birinci derece yakınlarından birisinin cezaevinde bulunması, - Çocuğun gelişimsel, fiziksel farklılık(lara) ya da dezavantaj(lara) sahip olması, - Eğitim sisteminin ürettiği ayırımcılık, -Çocuğun anne ve/veya babası ile birlikte olamaması, - Çocuğun suça sürüklenerek ya da suç mağduru olarak çocuk adalet sistemine dahil olması, - Çocuğun birinci derece yakınlarından birisinin engelli, hasta ve/veya bakıma muhtaç olması.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.