TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Türkiye ve Ermenistan'da Kişisel Bellek Anlatıları

Güncelleme Tarihi 17.02.2011
Etiketler: Kitap

“Ermenistan-Türkiye Uzlaşım Sürecine Katkı Olarak Yetişkin Eğitimi ve Sözlü Tarih Çalışması” başlıklı, Ağustos 2009 ile Şubat 2010 arasında Ermenistan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yürütülen araştırma projesinin kitabı çıktı.

Sözlü tarih tekniği ile hazırlanan kitap her iki ülkede halktan insanların hikâyelerini içeriyor. Mülakatları Ermenistan’ın Dilijan kentinde düzenlenen yaz kampında sözlü tarih becerileri ve metodolojisi üzerine eğitim alan öğrenciler yürüttü.

Sözlü tarih neyi deşeler?

Sözlü tarihçiler sıradan insanların bugünün bağlamında geçmişe anlam vermek için tarihsel olayları nasıl anlattıklarını araştırırlar. Geçmişin hatırlanmasında farklı kaynaklar kullanılır. Kişilerin kendi deneyimleri ve anılarının yanı sıra “sonradan oluşan bellek” (eski kuşaklardan aktarılan anılar), tarih ve medya gibi başka kaynaklar da katkıda bulunabilir.
Kitabın metnine http://speakingtooneanother.org/index.php?page=publication adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

http://speakingtooneanother.org/assets/uploaded/Birbirimizle_Konusmak.pdf-2010.12.13.pdf

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.