TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Trafikte Haklarım NTV'ye Konuk oldu

Güncelleme Tarihi 04.02.2019

Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı faydalanıcılarından Trafikte Haklarım Derneği'nden Yasemin Usta NTV'ye konuk oldu. Trafik Kanunu'na eklenen yeni cezaların ele alındığı öğle bülteninde kazalar sonrasında verilen cezaların da caydırıcılığı konuşuldu. 

NTV'nin öğle bültenine konuk olan Trafikte Haklarım Derneği Kurucu Başkan Yasemin Usta, programda cezalardaki artışın suçlar için caydırıcılık özelliği taşımadığını vurgularken, cezai yaptırımların sürücü davranışlarına etkisinin uzun sürede görüleceğini söyledi.

Trafik suçlarının kamuda İçişleri Bakanlığı'nın sorunu gibi algılandığını belirten Usta, en önemli sorunlardan birinin Adliye'ye sevki sonrasında yaşandığını aktardı. Cezai yaptırımlarda eksiklikler olduğunu aktaran ve ölümlü kazalarda tutuklu yargılamanın yapılmamasının caydırıcılık konusunda önemli olduğunu vurgulayan Usta, hapis cezalarının 24 eşit taksitle ödenebilir para cezasına çevrilebilmesinin ise durumu beslediğini aktardı. 

Ehliyet tedbirinin kaldırılması durumlarında Adalet Bakanlığı'nın ceza onamasını beklediği için sürecin uzadığını aktaran Usta, "Hapis cezası yerine erteleme, denetimli serbestlik, hükmün geriye bırakılması ya da para cezası takdir edilince cezaların caydırıcı özelliği kalmıyor. Adalet Bakanlığı'nın ceza yaptırımlarının sınırlarını yeniden düzenlemesi, yaptırımların değişmesi lazım." dedi. 

Videonun tamamını izlemek için lütfen tıklayınız.

 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.