TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

TOHAD'dan Yeni Korona Virüsün Engelliler Bakımından Durumu Hakkında Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 08.04.2020

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği, koronavirüs hastalığı salgınıyla ilgili bir bilgi notu yayınladı. Notta, kronik hastalığı olan kişiler ve yaşlıların nüfusun diğer kesimlerine göre daha büyük risk altında olduğu ancak söz konusu kesimin kendilerini evde tutmasının riskleri bertaraf etmeye yeterli olmadığı bilgisi paylaşıldı. 

Açıklamada, olağan zamanlarda dahi engelli kişilerin temel hak ve özgürlüklerden yararlanmadığı ve yaşamsal önemdeki hizmetlere ulaşmakta zorlandığı bilgisi yer alırken, engelli bireylerin, engelli olmayanlara göre sosyoekonomik açıdan nüfusun en dezavantajlı kesimlerinden birini oluşturduğu vurgulandı.

Olağan zamanlarda risk altında olan engelli bireylerin salgınla birlikte yüksek risk grubunda yer aldığı belirtilirken, hükümetlerin bu konuyla ilgili “etkili tedbirler alınması” gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, COVID-19 kriziyle birlikte yaşanan sıkıntılar arasında, kapalı kurumlarda kalan dezavantajlı kesimlerin durumu hakkında kamuoyuna yeterli bilgi verilmediği, dezavantajlı kesimlerin gıda ihtiyaçlarının sistematik şekilde karşılanamadığı, resmi veya özel kurum ve kuruluşlarda işlemleri olanların bilgi sistemlerinin erişilebilir yetersizliğinden kaynaklı hizmet alamadığı, çalışma yaşamında işten çıkarma, idari izin almakta sorun yaşandığı sağlık ve eğitim sitemine ulaşımda ciddi sıkıntılar olduğu bilgisi de yer aldı. 

Bilgi notunun tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.