TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

TOG Sosyal Medya – 20.07.2011

Güncelleme Tarihi 11.06.2012

Savunuculuk ve Yaşayan Kütüphane

Savunuculuk, Sivil Toplum Kuruluşlarının ortak çıkarlar için bir veya birden fazla kamu politikasını etkilime girişimidir. Karar da etkili olan mekanizmaları etkilemek, toplum tarafından ayrımcılığa uğramış kesimin haklarını yasa ve politikalar oluşturmasının yanı sıra, politika veya yasa değişikliklerini talep etmeyi ve yapılan değişikliklere katkıda bulunmayı amaçlar.

STGM’nin yayınladığı “Savunuculuk Rehberi” adlı kitapta savunuculuğu üçe ayırıyor;

Kamu çıkarları için savunuculuk,

İnsan merkezli savunuculuk,

Katılımcı savunuculuk’tur

Ben insan merkezli savunuculuk hakkında bir şeyler karalamak istedim. Hemde ilk defa yerel bir örgütlenme tarafından Eskişehir’de gerçekleştirilen projenin ikincisinden bahsetmek istiyorum:,

Eskişehir Yaşayan Kütüphane 2011 (EYK)

İlk defa 2010 yılında EskişehirTOG tarafından hayata geçirilen ve bu yıl ikincisini yaptığımız “Eskişehir Yaşayan Kütüphane”. Öncelikle bu zorlu projeden biraz bahsedelim bilmeyen arkadaşlar için kısaca;

“Yaşayan Kütüphane, klasik kütüphane mantığı ile çalışır. Okuyucular gelirler ve bir kitabı belirli bir süre için ödünç alırlar. Kitabı okuduktan sonra kütüphaneye iade ederler ya da isterlerse kitabın süresini uzatabilirler ya da başka bir kitap ödünç alabilirler. Yaşayan Kütüphane ile normal bir kütüphane arasında tek bir fark vardır: Yaşayan Kütüphane’de kitaplar nefes alır. Yaşayan Kütüphane’de bulunan kitaplar sıklıkla kendilerine karşı ön yargı beslenen ve yoğun olarak ayrımcılık ve sosyal dışlanmaya maruz kalan gruplardan belirlenir”

EYK yaparken gerek aldığımız eğitimler gerekse örgüt kültürünün de hak temelli olması gerekli neredeyse! Birde izinler aşamasında sıkıntı yaşamadık desem yalan olur son dakika da proje ortağımız Eskişehir Kent Konseyi projeden seçimler dolayısıyla ayrıldığı tek taraflı söyledi ve projede biraz sekteye uğrarmış gibi oldu. Ama örgütlenme yapmakta kararlı olduğunu ve durumun ciddiyetinin farkında olduğumuzdan biz projeyi Eskişehir TOplum Gönüllüsü gençler olarak yaptık.

Eskişehir 2010 da bir ilke -ilke diyorum ilk defa ofis dışında bir yerel örgütlenme yapmıştır- imza atarken bu projenin sürdürebilir olması akıllarda bile yokmuş çünkü: Toplum Gönülleri Vakfı’nın bütün örgütlenmelerde sürdürülebilir bir projesi yok gibi neredeyse! EYK 2011 ile bu söylem geride kalmış oldu. Proje iki yıl üst üste yapılarak sürdürülebilir olduğunu EskişehirTOG diğer yerel örgütlere örnek olarak kanıtlamış oldu.

Velev ki; Ankara,İzmir ve İstanbul örgütlenmeleri bunu 2011 itibariyle gerçekleştirerek daha çok insana ulaşma konusunda bizi daha da heyecanlandırdılar açıkcası.

Neyse ki projemiz çok güzel bir biçim de Burcu’nunda dediği gibi son an’a kadar herkesin yüzünde pis bir sırıtmayla bitti.

Not: EYK 2011 de “215 kişiden 241 okuma gerçekleştirildi. Tabi bu istatistik EYK’de kütüphanecilerin tuttuğu çizelgeden alınmış olup değerlendirme sonuçlarında sonuçlar çok uçuk çıkmıştır  ” Proje hakkında 500+’den fazla kişiye direk ulaşıldı ayrıntılı bilgi teknik raporda yer alacak.

Sürç-ü lisan etmişsek affo’la gönüldaşlarım.

Görüşebilmek dileğiyle….

Not: Eskişehir “Yaşayan Kütüphane Teknik Raporu” temmuz ayının son haftası bitmiş olacak takipçilerine duyurulur.

http://togsm.org/savunuculuk-ve-yasayan-kutuphane/

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.