TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Telgraf.net - 19.09.2006

Güncelleme Tarihi 08.11.2010

Nereden Başlayalım?: Sivil Toplum ve Gençlik

Özellikle özgeçmişlerimizi oluştururken, bir yerinde karşımıza çıkan “alınan eğitim ve seminerler” kısmı, son günlerde kariyer planlarını da yönlendiriyor. Nedeni ise, öncelikle bu eğitimleri alan, daha sonraları ise bu eğitimlerde elde edilen kazanımları iş dünyasına aktarabilen gençlerin bu süreçte bir adım daha öne çıkması. Aslında, çoğu zaman belli bir tutar karşılığında alınan eğitimler iyi bir takip sonrasında ayağınıza kadar gelebiliyor. En büyük artısı ise, bu eğitimlerin birçoğu özel kuruluşlar dışında, önemli bir güç olan sivil toplum üzerine yoğunlaşıyor.

Nasıl?

Günümüzde sosyal anlamda gerçekleştirilen projeler, Avrupa Birliği hibe programları ile birlikte kar amacı gütmeyen kuruluşlar için önemli bir fırsat olmaya başladı. Çoğu illerde etkin şekilde değerlendirilen bu programlar; sivil toplum kuruluşlarının sayısı birçok büyük şehirden daha fazla olan Gaziantep’te maalesef değerlendirilmek bir yana, etkin bir şekilde duyurulamıyor bile. Sivil toplum hakkında hiçbir bilgisi olmayan  gençler ile sivil toplum alanında çalışmalarda bulunan ya da bir şekilde yeni de olsa bu sürece dahil olan gençler, girdikleri diyaloglarda çoğunlukla birbirlerine nereden ve nasıl başlamalı, sorusunu yöneltiyorlar.

Özellikle proje yöneticiliği yapmak, ulusal ya da ulusları deneyim kazanmak, konularında uzman ya da benzer çalışmalar yapmakta olan diğer insanlar tanıyarak, onların deneyimlerinden faydalanmak; en önemlisi bunları yaparken maddi anlamda destek almak isteyen gençler için her hafta burada sivil toplum ve gençliğe ilişkin duyuru, etkinlik ve tanıtımlara yer vereceğiz.

STGM – Sivil Toplum Geliştirme Merkezi

Bu hafta sizlere merkezi Ankara’da bulunan, kısa adı STGM olan Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nden bahsetmek istiyorum. STGM, amacı ve ilkeleri doğrultusunda farklı faaliyetleri yürüten, dernek tüzel kişiliğine sahip bir sivil toplum kuruluşudur. STGM, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen başta “Sivil Toplumun Geliştirilmesi İçin Örgütlenme Özgürlüğü’nün Güçlendirilmesi Projesi” olmak üzere birçok proje yürütmektedir.

Temel işlevleri,

  • Sivil örgütlerin kapasitelerini geliştirmeleri yönünde, ihtiyaç duydukları konularda ücretsiz hizmet ve destek sağlamaktadır.
  • STGM’nin verdiği destekler, doğrudan parasal katkı biçiminde değil, sivil örgütlerin kendi yapabilme güçlerini arttırma doğrultusundadır.

Hedef grubu,

  • Türkiye’de toplumsal cinsiyet, çocuk, gençlik, insan kaynakları, engelliler, çevre, kültür/ kültürel haklar- sanat alanlarından birinde faaliyet gösteren yerel sivil örgütlerdir. Bu alanlarda çalışma yapan yerel sivil örgütler, STGM hizmetlerinden ve desteklerinden doğrudan yararlanabilmektedirler.

http://eski.stgm.org.tr sitesinden detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz bu kuruluşun 2006 ve 2007 yılı eğitim takvimi açıklandı. İnternetten düzenli olarak takip ettiğim belli başlı web sitelerinden biri STGM. Eğitim takvimine göz attığımda yakın tarihte bir eğitiminde ücretsiz olarak Gaziantep’te geliştirileceğini gördüm. Birkaç farklı eğitime katılma isteğime gem vuramayarak eğitim koordinatörü sayın Emre Sorkun’a mail attım, eğitime katılım konusundaki sınırlamaları öğrenmek için. Mailime cevap olarak attığı mailde, beni şaşırtmayan ama yine de üzen bir soruyla karşılaştım:

Yakın tarihte düzenlenecek eğitime şehrinizden beklenen ilgiyi göremiyoruz. Acaba yardımcı olabilir misiniz?

Bir genç olarak, kendim gibi sivil toplum, proje yöneticiliği alanında kendisini yetiştirmek isteyen ve bir sivil toplum kuruluşuna üye gençlere önemli duyurmak istedim. Ücretsiz bir eğitim var; başvurunuzu yapın ve yerinizi alın. Bu hem bireysel hem de çalıştığını sivil toplum kuruluşunun gelişimine katkı sağlamak için önemli bir fırsat.

Eğitimin Konusu: Kapasite Geliştirme Eğitimi
Tarih ve Yer: 9 – 13 Ekim, Gaziantep
Eğitime kabul edilecek katılımcılar: Gaziantep, Kilis, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Adıyaman illerindeki Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK’ların) temsilcileri başvurabilirler.
Son başvuru tarihi: 2 Ekim 2006

Eğitim içeriği ve koşullarını web sitesinde bulabilirsiniz (http://eski.stgm.org.tr/egitim). İncelemenizde fayda var. Sorularınız için eğitim koordinatörü Emre Sorkun’la irtibata geçebilirsiniz.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.