TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

TBİD: İnternet Kotaları Kaldırılmalı!

Güncelleme Tarihi 31.03.2020
Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği, koronavirüs salgınından kaynaklı sosyal mesafeyi azaltmak için ülke genelindeki eğitim ve çalışma hayatının eve taşınmasına dikkat çekerek hiçbir gelişmiş ülkede bulunmayan kotalı, limitli ve sınırlı internet hizmetini kabul etmediklerini belirtti.

TBİD yaptıkları açıklamasında, "İnternet yaşamdır!” diyerek gelişmiş ülkede bulunmayan kotalı, limitli ve sınırlı internet hizmetini reddediklerini söyledi. 

Açıklamasında internete erişimin, temel insan hakkı olduğu belirtilirken Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf olan Türkiye'nin de bu karara uyma yükümlülüğü hatırlatıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

"İnternete erişim, Birleşmiş Milletler tarafından 4 Haziran 2011’de “Temel bir insan hakkı” olarak tanımlandı. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne “Üçüncü Kuşak İnsan Hakkı” olarak dahil edildi. Avrupa Konseyi, 19 Nisan 2011’de internete erişim hakkını temel bir hak olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ekledi. Bu sözleşmelere imzacı taraf olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu kararları iç hukukuna uyarlama yükümlülüğü var."
 
Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.