TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

STK deneyim paylaşımı sohbetleri devam ediyor

Güncelleme Tarihi 14.10.2019
Etiketler: STK Deneyim Paylaşımı Sohbetleri, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Mazlumder
STK deneyim paylaşımı sohbetleri devam ediyor

İki haftada bir Cuma günleri STGM Diyarbakır Yerel Destek Merkezi’nde düzenlenen STK Deneyim Paylaşımı Sohbetleri katılımcıların büyük ilgisiyle devam ediyor. Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın (TOG) kendini anlattığı dördüncü toplantıda Toplum Gönüllüleri Vakfı Diyarbakır koordinatörü Necla Akkaya ve TOG Dicle Üniversitesi grubu temsilcisi Özcan Öner sunuş yaptı. Toplumsal barışın gençlerin müdahil olmalarıyla çok daha kısa sürede ve daha kalıcı temeller üzerine kurulabildiğini belirten Necla Akkaya, bunun için ulusal ve uluslararası alanda faaliyet yürüten yerli ve yabancı birçok kurum-kuruluşla ortak çalışmalar yapmayı hedeflediklerini dile getirerek, kültürler arası diyaloğun gelişmesi yönünde çok daha ciddi projeleri hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi. Akkaya, Diyarbakır’da gençlik alanında çalışan STK’lar ile daha sıkı bir diyaloğun geliştirilmesi için STGM Diyarbakır YDM’nin öncülük etmesinin yararlı olacağına işaret etti.

Sohbet toplantılarının üçüncüsüne Mazlumder Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Selahattin Çoban, Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Doğan ve Şube Sekreteri Seher Akçınar Bayar katılarak şubenin faaliyetleri hakkında bilgiler verdiler. Devletten, siyasi parti ve gruplardan bağımsız çalışan bir insan hakları örgütü olan Mazlumder’in insan haklarını hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm insanlar için çifte standartsız bir temelde savunmaya kararlı bir grup insanın ortak girişimi olarak doğduğunu belirten temsilciler, “Kim olursa olsun, zalime karşı mazlumdan yana…” sloganıyla çalıştıklarına vurgu yaptılar.

Toplantıların ikincisine ise Diyarbakır S.S. Bağlar Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İletişim Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hatice Demir katıldı. Demir, Kooperatif’in kuruluşundan bu yana çocuk bakıcılığı, mutfak personeli, büro elemanı, anaokulu-kreş ve SHÇK sınıf ablalığı gibi iş kollarında 124 kadının istihdamını sağladığını vurguladı.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.