TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

STGM Denizli Yerel Destek Merkezi açıldı

Güncelleme Tarihi 14.10.2019
Etiketler: Yerel Destek Merkezleri
STGM Denizli Yerel Destek Merkezi açıldı

Denizli ve çevre illerdeki sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına destek vermek amacıyla, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) ve Denizli Sivil Toplum Kuruluşları Gelişme Platformu’nun (DESGEP) işbirliğiyle oluşturulan STGM Denizli Yerel Destek Merkezi’nin açılışı 20 Kasım 2007 Salı günü yapıldı.

Açılış töreni ve ardından gerçekleştirilen kutlamaya Denizli Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yüceliş, STGM Genel Müdürü Sunay Demircan, Denizli ve çevre illerinden STK temsilcileri katıldı. Açılış konuşması yapanlardan Denizli Yerel Destek Merkezi Koordinatörü Gökhan Kılınç, STK temsilcilerine “bu yerel destek merkezi bizim değil sizin, lütfen bu merkezi ve bizleri kullanın” diye seslenirken, DESGEP Dönem Koordinatörü Diler Aslan ise “bugüne kadar yaptığımız hayır çalışmalarını düşünsel boyuta taşıyıp STK’lara müzakere becerisi kazandıracağız” dedi.

“Türkiye’de sessiz sedasız bir devrim oluyor”

Yüzlerce yıldır tribünde oturan pasif vatandaşın, artık sahada oynanan oyuna katılmak üzere aktif birer vatandaş haline geldiğini belirten STGM Genel Müdürü Sunay Demircan ise “Türkiye’de sessiz sedasız bir devrim oluyor. Artık STK’lar devletten çözüm beklemek yerine, yerel sorunlara yerelde çözüm üretebilmek için kolektif hareket etmeye başladılar” diye konuştu. Kars’ta köylü kadınlar tarafından kurulan 101 Kadın Kaz Üretim Kooperatifi, TCK Kadın Platformu, TEMA gibi örgütlülüklerin bu doğrultuda çok iyi örnekler oluşturduğunu anlatan Demircan, STGM’nin faaliyetlerini sürdürdüğü son iki yılda örgütlerin etkinliğinin arttığını gözlemlediklerini de vurguladı. Yasama Derneği’nin geçtiğimiz hafta STK’ları TBMM’deki karar süreçlerine katmak üzere yaptığı etkinliğin de çok olumlu olduğunun altını çizen Demircan, Denizli STK’larının Yerel Destek Merkezi’nin kuruluşunda çok istekli ve etkin olduğunu da hatırlattı. Denizli Vali Yardımcısı Ertekin ise, Denizli Yerel Destek Merkezi’nin Denizli ve çevresindeki illerde yer alan tüm STK’lara eşit ve dengeli destek vereceğini vurguladı.

Teknik destek verilecek

DESGEP’in katkılarıyla, STGM’nin verdiği hizmetleri Denizli ve çevre illerdeki STK’lara daha etkin bir şekilde ulaştırmayı amaçlayan STGM Denizli Yerel Destek Merkezi, STK’ların ihtiyaçları doğrultusunda çalışma sürdürecek. Yerel destek merkezinden başta çocuk, gençlik, çevre, engelli hakları, insan hakları, toplumsal cinsiyet ve kültürel haklar/kültür-sanat alanlarında faaliyet gösteren yerel STK’lar olmak üzere bütün sivil örgütler yararlanabilecek. STGM yerel destek merkezleri, proje hazırlama ve uygulama, eğitim, iletişim, kampanya ve stratejik planlama gibi konularda yerel STK’ların teknik destek ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlıyor. Sivil ağların oluşturulması ve güçlendirilmesi için kolaylaştırıcılık rolü de üstlenmek önemli hedeflerinden biri. Yerel destek merkezleri, yeterli ofis olanaklarından yoksun olan STK’ların yararlanması için bilgisayar, internet, fotokopi, faks gibi temel ofis hizmetlerini sınırlı ölçüde de olsa sağlamaya çalışıyor. STGM, bu çalışmalarını yerel STK’lar tarafından oluşturulan sivil platformlarla kurduğu stratejik ortaklıklar aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Denizli Yerel Destek Merkezi, Denizli''nin yanı sıra, Manisa, Uşak, Aydın, Muğla, Burdur, Isparta, Antalya ve İzmir''deki sivil toplum örgütlerine de destek sağlayacak.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.