TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

STGM Adana Yerel Destek Merkezi açıldı

Güncelleme Tarihi 14.10.2019
Etiketler: Yerel Destek Merkezleri
STGM Adana Yerel Destek Merkezi açıldı

Adana ve çevre illerdeki sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına destek vermek amacıyla, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından oluşturulan STGM Adana Yerel Destek Merkezi’nin açılışı 27 Kasım 2007 Salı günü yapıldı. Açılış töreni ve ardından gerçekleştirilen kutlamaya Adana Valisi İlhan Atış, Adana Vali Yardımcıları Fikret Deniz, Reşat Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Adana Kaymakamı Ahmet Nevruz, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Demokrasi ve İnsan Hakları Girişimi Sorumlu Müdürü Aycan Akdeniz, STGM Adana Temsilcisi Süleyman Onatça, STGM Genel Müdürü Sunay Demircan, Adana ve çevre illerinden STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Adana Yerel Destek Merkezi Koordinatörü A. Leyla Sağlamtimur, açılış konuşmasında; yerel destek merkezlerinin vereceği hizmetlerin STK’ların taleplerine göre belirleneceğini; kurumsal eğitimlerin yanı sıra teknik donanımlı ofis olanakları da sunduklarını; bu merkezin STGM hizmetlerinden faydalanmak güçlenmek, etkin, etkili olmak ve projeler yapmak isteyen STK’lar için büyük bir fırsat olduğunu, bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen STGM Adana Temsilcisi Süleyman Onatça “Türkiye’de sessiz sedasız bir devrim oluyor, tribündeki pasif vatandaş sahaya inerek aktif vatandaş oluyor” diyerek STK’ların aktif hale geldiğini belirtti. STGM Genel Müdürü Sunay Demircan ise STGM’nin STK’ların birbirleriyle, devletle, yerel yönetimlerle diyalog kapasitelerini geliştirmek üzere birtakım çalışmalar yaptığını hatırlattı ve “Adana’daki STK’ların Adana Yerel Destek Merkezi’ni sahiplenmesini ve kullanmalarını bekliyoruz” dedi.

STK’lar reformların uygulayıcısı, yaşatıcısı
Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Demokrasi ve İnsan Hakları Girişimi Sorumlu Müdürü Aycan Akdeniz yaptığı konuşmada, AB müzakere sürecinde yapılan reformların toplum tarafından benimsenmesinde sivil toplum örgütlerinin uygulayıcısı, koruyucusu ve yaşatıcısı olduğuna dikkat çekti. Akdeniz “Türkiye’de sivil toplum elbette AB desteğiyle oluşmadı, ancak AB desteğiyle daha baskın hale geldi demek yanlış olmaz” diyerek AB üyesi ülkelerdeki STK’lardan söz etti: “Farklı ülkelerde STK’ların etkinlik oranı farklı. Ancak, hemen her ülkede STK’ların yasama e yürütme sürecine sistematik olarak dahil olabilecekleri mekanizmalar var. TBMM’de geçen hafta bu mekanizmaları nasıl sistematik hale getirebiliriz diye bir toplantı yapıldı. AB Parlamentosu’nun belirli tematik alanlarda oluşturulmuş sistematik bir katılım mekanizması var. Türkiye’den sadece bu konuda ilerdeler.”

Konuşmasında Adana’da kurulmuş bulunan kent konseylerinin yerel yönetim süreçlerine katılımın en önemli araçlarından olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın ardından kürsüye gelen Adana Valisi İlhan Atış ise, aklıselim içinde çalışan STK’lara her zaman destek olacaklarını belirtti.

Açılış konuşmalarından sonra, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyelerinden Vecislav Kainov eşliğinde öğrenciler; Hande Küden (1. keman), Gülcihan Babayeva (2.keman), Ecem Akkuş (viola) ve Gökçe Bahar Oytun (violonsel) oluşan oda orkestrası klasik müzik dinletisi sundu. Basının yoğun ilgi gösterdiği açılış, katılımcıların yerel destek merkezini gezmeleri ve ardından kokteyl ile sona erdi.


Yerel destek merkezi sivil ağ oluşturmada kolaylaştırıcı olacak
STGM’nin verdiği hizmetleri Adana ve çevre illerdeki STK’lara daha etkin bir şekilde ulaştırmayı amaçlayan STGM Adana Yerel Destek Merkezi, STK’ların ihtiyaçları doğrultusunda çalışma sürdürecek.  Yerel destek merkezinden başta kadın, çocuk, gençlik, çevre, engelli hakları, insan hakları, toplumsal cinsiyet ve kültürel haklar/kültür-sanat alanlarında faaliyet gösteren yerel STK’lar olmak üzere bütün sivil örgütler yararlanabilecek.
STGM yerel destek merkezleri, proje hazırlama ve uygulama, eğitim, iletişim, kampanya ve stratejik planlama gibi konularda yerel STK’ların teknik destek ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlıyor.  Sivil ağların oluşturulması ve güçlendirilmesi için kolaylaştırıcılık rolü de üstlenmek önemli hedeflerinden biri.  Yerel destek merkezleri, yeterli ofis olanaklarından yoksun olan STK’ların yararlanması için bilgisayar, internet, fotokopi, faks gibi temel ofis hizmetlerini sınırlı ölçüde de olsa sağlamaya çalışıyor. STGM, bu çalışmalarını yerel STK’lar tarafından oluşturulan sivil platformlarla kurduğu stratejik ortaklıklar aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Adana Yerel Destek Merkezi, Adana''nın yanı sıra, Osmaniye, Gaziantep, Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Niğde ve Mersin''deki sivil toplum örgütlerine de destek sağlayacak.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.