TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Star - 25.10.2009

Güncelleme Tarihi 07.10.2010

Gürültüler ve Sivil Sesler Festivali üzerine

Biliyorum gündem çok yoğun, bir yandan demokratik açılımın kazasız belasız sağlam bir mecraya oturması için çabalıyoruz; bir yandan bayram diye yola çıkıp, gözünü hastanede açan ya da ne yazık ki bir daha açamayan vatandaşlarımız için üzülüyoruz ama hayat da hiçbir şey olmamış gibi akmaya devam ediyor.

Bu hengâme içinde, gazete köşelerindeki en ilginç ve yaratıcı polemiklerin, bir “çemkirme” bahanesi üzerine yazılmış, “erkekçe” çemkirme yazıları olması da yurdum medyasının ayrı bir tuhaflığı. Hoyratlık, saldırganlık, karalama ustalığı, yaranmacılık hem okunma oranlarını hem de banka hesaplarını eşit derecede kabartan meziyetler durumunda. Bu ortamda bu meziyetlere (!) bulaşmadan yazı yazmak, sanki yazmanın raconuna aykırı, naif bir iş gibi duruyor. Gelen okuyucu mesajları da olmasa, hani sesimizin kim duyduya gittiğini düşünebiliriz rahatlıkla, ama onlar sağolsunlar bu gürültü içinde bizim sesimizi de duyuyorlar, mesajlarıyla ses veriyorlar. Bu vesile ile kendilerine bir teşekkürü borç biliyorum ve eda ediyorum: Teşekkür ederim.

Gelelim başlıkta duyurduğum “Sivil Sesler Festivali”ne. STGM yani Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nin düzenlediği, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden sivil toplum örgütlerinin stant açarak, etkinlikler yaparak katıldığı bir festival bu. 25-26 Eylül tarihlerinde İstanbul’da Küçükçiftlikpark’ta gerçekleştirilecek olan bu festival hem Türkiye’de bir “ilk” olma özelliği taşıyor, hem de içeriğiyle, etkinlikleri ve konserleriyle gerçekten ziyaretçileri memnun edecek nitelikte.

Programda; Türkiye’nin demokratikleşmesinde sivil toplum örgütlerinin oynadığı rolün tartışılacağı bir forum, örgütlenme özgürlüğünün masaya yatırıldığı paneller, farklı alanlarda gerçekleştirilecek atölye çalışmaları, belgeseller, söyleşiler ve kültür sanat etkinlikleri yer alıyor. Programın en ilginç etkinliklerinden biri ‘Dünya’dan Sivil Sesler’ paneli. Panelde Hırvatistan’dan, İsviçre’den ve Yunanistan’dan katılan, “kadın, gençlik ve çocuk” alanında çalışan üç aktivist deneyimlerini paylaşacaklar.

Festival alanında 80’e yakın sivil toplum örgütü stant açacak. Benim üyesi olduğum Başkent Kadın Platformu da bu örgütler arasında. Festivalde Ak-der, İlkder ve Hazar Deneği’yle ortaklaşa olarak iki etkinlik yapacağız. 26 Eylül Cumartesi günü saat 16:00 ile 17:30 arasında arka arkaya gerçekleştireceğimiz etkinliklerin ilki, “Neyi Giymemeli” başlıklı bir belgesel gösterimi ve bunun üzerine söyleşi şeklinde olacak. Hemen akabinde ise, birçok kişinin çok merak ettiği bir şeyi konuşacağız: “Başörtülü Kadınlar Başörtüsünden Başka Ne Konuşur?” Dalga geçmiyoruz, gerçekten delilli, ispatlı başka neler konuştuğumuzu anlatacağız, göstereceğiz. Meraklılarına duyurulur!

Festival’de ayrıca farklı kültürlerin dillerini ve müziklerini bir araya getirecek olan iki konser yer alıyor. 26 Eylül Cumartesi günü, 19:30’dan 22:30’a kadar Mehmet Atlı ve Gayda İstanbul’un roman havalarıyla ve Kürtçe sözlü müzikle Küçükçiftlikpark’ta herkese açık konserleri ile coşmaya hepinizi bekliyoruz!

Hidayet Şefkatli Tuksal
http://stargazete.com/gazete/yazar/hidayet-sefkatli-tuksal/g-r-lt-ler-ve-sivil-sesler-festivali-zerine-haber-214979.htm

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.