TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Sporun Kuir Hali'ni Konuşmaya Davetlisiniz

Güncelleme Tarihi 22.08.2019
Gönüllü sporcu ve beden hareketçilerinden oluşan  BoMoVu – Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Ağı sporun kuir halini konuşmak ve tartışmak üzere "Sporun Kuir Hali" söyleşisine davet ediyor. 
 
Avrupa Birliği tarafından desteklenen STÖ Kaynak Merkezi Projesi bünyesinde yürütülen STÖ-Akademi İşbirliği Programı desteğiyle düzenlenecek olan buluşmada, son yıllarda futbolun Türkiye'de ve dünyada feminist ve kuir hareket için nasıl hem amaç hem araç haline geldiği, kuir sporcuların oyun hakkı mücadelesinin futbolun erkek egemen ve ikili cinsiyet temelli yapısını nasıl dönüştürebileceği gibi konular ele alınacak. 
 
Türkiye'nin ilk kuir olimpiyatları olan Queer Olympix'in düzenleyicileri arasında yer alan spor aktivisti Deniz Nihan Aktan'ın katılacağı söyleşi 9 Eylül 2019 Pazartesi günü İstanbul'da düzenlenecek. 

 
 
BoMoVu'nun çağısı şöyle; 
 
Futbol bunca zaman LGBTİ+'ların ve kadınların dışlandığı ve/veya uzak durduğu bir alanken son yıllarda Türkiye'de ve dünyada feminist ve kuir hareket için nasıl hem amaç hem araç haline geldi? Kuir sporcuların oyun hakkı mücadelesi futbolun erkek egemen ve ikili cinsiyet temelli yapısını nasıl dönüştürebilir? Kuir, bir yöntem olarak, spor alanındaki tüm mücadelelere ne önerebilir, nasıl ittifaklar yaratabilir? Türkiye'nin ilk kuir olimpiyatları Queer Olympix biter bitmez, üçüncüsü düzenlenecek bu etkinlikten de taşıdığımız deneyimlerle, sporun kuir hâlini hep birlikte tartışmak için buluşuyoruz.
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.