TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Spor Medyasında Nefret Söylemi Söyleşisine Davetlisiniz

Güncelleme Tarihi 07.10.2019

Gönüllü sporcu ve beden hareketçilerinden oluşan BoMoVu– Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Ağı, Beden, Spor ve Tahakküm söyleşileri "Spor Medyasında Nefret Söylemi" başlığıyla devam ediyor. Söyleşi BoMoVU'nun İstanbul'daki ofisinde 14 Ekim'de 19:30-21:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. 

Avrupa Birliği tarafından desteklenen STÖ Kaynak Merkezi Projesi bünyesinde yürütülen STÖ-Akademi İşbirliği Programı desteğiyle düzenlenecek olan buluşmanın konukları ise Hürriyet yazarı ve spor yorumcusu Kenan Başaran ve Alan Savunması editörü Ali Korkut Safa olacak.
 
Söyleşide spor yorumcusu Kenan Başaran, içinde bulunduğu spor medyasının kurumsal ve editöryel dünyasında şahitlik ettiği nefret söylemlerini paylaşacak.  Spor, özellikle 2019'da nasıl kadın ve LGBTİ+ların da karakter koyduğu ve bu kimselerin en önemli ifade alanlarından biri haline geldi? Bu Türkiye medyasına nasıl yansıdı? Toplumsal cinsiyet odaklı spor haberciliği nedir, bu pencereden haber yazılırken nelere dikkat edilmelidir? sorularına yanıt aranacak olan söyleşide Ali Safa Korkut da Alan Savunması'nın kuruluş sürecinden söz edecek.
 
 
 
Kenan Başaran

Meslek yaşamına 1995’te Yaşam Radyo’da muhabir olarak başladı. Aynı radyoda 1997-99 döneminde yayın yönetmenliği görevinde bulundu. 1999-2000 arasında Perspektif Dergisi İstanbul Temsilciliği görevini üstlendi. Referans ve Radikal’de editörlük ve futbol ekonomisi üzerine köşe yazarlığı, analiz ve haberler kaleme aldı. "Paslaşmalar" adı altında söyleşiler gerçekleştirdi. İstanbul Şehir Hatları'nın vapurlarını konu edindiği ve "İstanbul'un Gelinleri" ismini verdiği belgesel çalışmasıyla 2005 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Radyo Ödülü'nü kazanan Başaran, "3 büyüklere forma reklamı verenlerin yarısı tarihe karıştı" yazısıyla da "2008 Nezih Demirkent Ulusal Basın Ödülü"nün sahibi oldu. Hürriyet gazetesinde yazar olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Ali Safa Korkut

Uşak Üniversitesi Gazetecilik bölümü son sınıf öğrencisi. Eğitiminin yanı sıra freelance olarak gazetecilik yapmaya çalışıyor. Bianet ve Kaos GL gibi hak odaklı habercilik yapan platformlara haber üretti/üretiyor. Ayriyeten T24, İzNews, Gerçek Gündem, Demokrat Haber ve ETHA gibi internet gazetelerinde haberleri yayımlandı. Düzensiz aralıklarla manifold.press adresinde yazmakla birlikte kuruculuğunu yaptığı toplumsal cinsiyet odaklı spor haberciliği yapan alansavunmasi.org'da editörlük yapıyor. Edebiyat, fotoğrafçılık ve müzikle ilgileniyor.
 
Söyleşinin facebook sayfası için lütfen tıklayınız.
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.