TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

SPoD'dan Pandemi Raporu: COVID-19'un Üç Ayında LGBTİ+'lar

Güncelleme Tarihi 29.06.2020
Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), COVID-19 pandemisinin üç ayına (11 Mart 2020 – 11 Haziran 2020) ilişkin verilerinden yola çıkarak psikososyal destek, hukuk ve adalete erişim ve akademi alanının çalışmaları ile deneyimlerine yer verdiği bir rapor hazırladı.
 
Raporda, Türkiye’deki LGBTİ+’ların COVID-19 sürecinde daha da kırılgan bir topluluk haline gelmeye başladığı ve yaşam hakkı başta olmak üzere eğitim, sağlık ve çalışma  olmak üzere haklara erişimde ciddi sorunlar yaşadığı belirtildi.  Yine pandemi sürecinde LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemlerinin yaygınlaştığı ve ev içi şiddetin de arttığı not edildi. 

Dernek, salgın sürecinde 16 Mart 2020 tarihinden itibaren evden çalışmaya, derneğe gelen LGBTİ+’lara yönelik başvuruları alanlara ait e-posta adresleri ve Danışma Hattı aracılığıyla almaya ve çözümler geliştirmeye çalıştı. 

Üç bölümden oluşan raporda, psikososyal destek, hukuk ve adalet ve akademi alanına dair LGBTİ+’lar özelindeki çalışma deneyimlerine yer verildi. Raporda kamu kurumu ve yerel yönetimler için de "neler yapmalı?" bölümüne yer verildi.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.