TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

SİYAMDER Çekirdek Eğitim Programı 3. Jenerasyon Eğitmen Eğitimine Başvurular Başladı

Güncelleme Tarihi 10.09.2018

Sivil Yaşam Derneği sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük yapmak isteyen gençlere temel donanım ve bakış açısı kazandırmayı hedefleyen Çekirdek Eğitim Programı’nın  III. Jenerasyon Eğitmen Eğitimi için başvuruları almaya başladı.  Eğitim 21-24 Eylül 2018 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek.  Eğitim için 13 Eylül 2018 saat 23:59'a kadar başvurabilirsiniz.  

 

 

Kimler eğitmen olabilir?

Bu çağrı tüm daha önce SİYAMDER’in faaliyetlerine katılmış olan gönüllülere yöneliktir. Katılımcılarda aranan şartlar şunlardır:

  • SİYAMDER faaliyetlerine daha önceden katılmış olmak,

  • 16- 29 yaş aralığında olmak,

  • Sivil toplum faaliyetleri içerisinde en az 1 yıl daha aktif olarak yer almayı planlıyor olmak,

  • Ayda ortalama 1 hafta sonunu Çekirdek Eğitim Programı’nın yerel uygulamalarını yapmak üzere şehir dışında geçirmeye uygun olmak,

  • Başvuruda istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde göndermiş olmak.

Eğitmenlerin sorumlulukları nelerdir?

Gönüllü eğitmenlerden beklenen bu eğitmen eğitiminin ardından, derneğimizin ÇEP Koordinatörü tarafından önerilecek hafta sonlarında belirlenen şehre giderek yerel kurulun gönüllülerine eğitim programını vermesidir. Yerel kurullarda uygulanacak Çekirdek Eğitim Programı (ÇEP) toplam 4 modülde bir hafta sonu Cumartesi ve Pazar günlerinde gerçekleştirilecektir. Derneğimizde gönüllülük yapmak isteyen tüm gönüllü adaylarının bu eğitimi almaları şart koşulduğundan eğitmenlerimizin motivasyon ve devamlılığı büyük önem arz etmektedir.

Çekirdek Eğitim Programı Kapsamında Hangi Başlıklar Yer Alıyor?

Kırmızı Modül- Sivil Topluma Giriş Modülü


Tarihsel Süreçte Sivil Toplum, Türkiye’de Sivil Toplumun Gelişim Süreci, Fon ve Kaynak Sağlama Süreçleri, Sivil Toplum ve Katılım Süreçleri, Devlet-Sivil Toplum İlişkileri, Sivil Toplumda Temel Değerler, Avrupa Birliği Süreci ve Sivil Toplum

Sarı Modül- Gençlik Politikaları Modülü

Gençik Politikaları, Ulusal Gençlik Politikası, Avrupa Birliği ve Avrupa’da Gençlik Politikası, Yapılandırılmış Diyalog ve Gençlik Programları, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Binyıl Kalkınma Hedefleri, AB Gençlik Stratejisi

Yeşil Modül- Kişisel Gelişim Modülü

Yaygın Eğitim ve Metodolojisi, Gönüllü Yönetimi, Liderlik, Kriz ve Zaman Yönetimi, Takım Çalışması, Çatışma ve Uzlaşı Yönetimi, Sivil İletişim

Mavi Modül- SİYAMDER’in İşleyişi Modülü

SİYAMDER’in Tanıtımı, İşleyişi, Hedefleri, Vizyonu ve Misyonu

Teknik Detaylar

  • Eğitmen eğitimi, 21-24 Eylül’de Ankara’da gerçekleştirilecektir.

  • Katılımcıların konaklama ve yeme içme masrafları karşılanacaktır.

  • Eğitmen eğitimleri ÇEP Eğitmenleri tarafından verilecek olup eğitim sonunda eğitmen sertifikası ve SİYAMDER Eğitmen Kiti verilecektir.

  • Toplam 8 kişi ile sınırlıdır.

 

Her türlü sorunuz için info@siyamder.org adresinden bilgi alabilirsiniz.

Başvuru Sahiplerinden İstenen Belgeler

-Başvuru Formunun Çevrimiçi Olarak Doldurulması (başvuru linki)

-CV

-Motivasyon Mektubu (En fazla 1 sayfa, Neden ÇEP eğitmeni olmak istediğinizi ve kendinizi kısaca tanıtınız.)

Formun online olarak doldurulmasına ilave olarak belirtilen belgelerin 13 Eylül 2018 saat 23.59’a kadar gensek@siyamder.org adresine gönderilmesi gerekmektedir.

 

 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.