TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

sivilinisiyatif.org - 05.05.2008

Güncelleme Tarihi 08.11.2010

Aydın'da güzel şeyler oluyor

Geçen hafta içerisinde, Aydın için çok önemli, Aydın için gerekli iki olayın bizzat içinde yer aldığım için çok gurur duydum. İçinde yer aldığım iki olayda Aydın’ın adına yakışır aydınlık geleceğinin işareti gibiydi adeta.

16 Nisan Çarşamba günü aldığım e- posta ile daha önce ASTO (Aydın Sivil Toplum Platformu) olarak bilgilendirildiğimiz bir toplantının ana hatları çizilmiş ve 29 Nisanda Eskişehir’de yapılacak toplantıya panelist olarak katılmamdan onur duyulacağı yazılıyordu. STGM (Sivil Toplum Geliştirme Merkezi) nin hazırlamış olduğu danışma kurulu toplantısında ASTO’ yu temsil etmemden öte Aydın’ı temsil edeceğimden dolayı büyük mutluluk ve bir o kadar da onur duydum.

STGM (Sivil Toplum Geliştirme Merkezi), Türkiye'de yerel yönetimlerin, bölgelerindeki sivil toplum örgütleriyle birlikte katılımcı yönetim yapıları oluşturmalarını desteklemeyi amaçlıyor. Katılımcı yönetim konusunda Türkiye'de ciddi deneyim eksiklikleri söz konusu. Gerek yerel yönetimler gerekse sivil toplum örgütleri katılımcı mekanizmaların nasıl ve ne gibi bir yapıyla başlatılacağı, sürdürüleceği konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip değil.

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak STGM "Katılımcı Demokraside Yerel Yönetim-STK İşbirliği" adı altında bir dizi toplantı düzenledi, düzenliyor. Bu en son çalışmaya gönüllü Eskişehir Odunpazarı Belediyesi temsilcileri ile Türkiye’ nin hemen hemen her ilinden gelen STK temsilcileri katıldı.

Bu çalışmayla amaçlanan farklı görünüşlere sahip belediye ve STK' larla birlikte çalışarak katılımcı süreçleri tasarlamak ve etkin bir şekilde yönetmek ile ilgili pratik ve teorik bilginin üretilmesini sağlamak.

Bizim davet edilmemizde ki neden ise, ASTO olarak Aydın’ da STK lar ile sağladığımız birliktelik ve bu birliktelik ile yaptığımız çalışmalar, bu çalışmalar sonucu kazandığımız başarıları Türkiye’deki diğer STK temsilcilerine anlatma ve deneyimlerimizi paylaşmaktı.

Başta Aydın için önemli dememdeki sebep işte burada. Aydın’da yaptığımız doğru çalışmalar birilerinin dikkatini çekmiş, Türkiye’nin dikkatini çekmiş ve bunun neticesinde diğer ilerde ki yapılanmalara örnek olarak biz seçilmişiz yani Aydın seçilmiş, Aydın’ daki Dernekler seçilmiş.

Bu gurur Aydın’daki tüm derneklerin gururu. Başta ASTO Dönem Başkanı Veli Tiryaki olmak üzere, Tüketici Hakları Derneği’ ninde içinde bulunduğu ASTO Yürütme kurulunu oluşturan derneklere ve ASTO üyesi tüm derneklere teşekkür ediyorum. Konuşmacı olarak katıldığım Eskişehir’ deki bu toplantıda Aydın’ ı çok iyi bir şekilde temsil ettiğimi gururla söylüyor, güç olduğunuz için hepinizi tebrik ediyorum.

Gelelim ikinci önemli olaya. Malum “1 Mayıs İşçi Bayramı” veya televizyon ve gazetelerden gördüğümüz kadarıyla “1 Mayıs İşçi Ezme Bayramı” geldi geçti geçen hafta. İstanbul meydan muharebesinde galip taraf tartışmasız “orantılı güç” kullanan polis oldu. Ve gururla savundukları Taksim Meydanını “Ayak Takımı” na vermediler. Bilakis ayakları altında ezdiler.

Peki, bizim için, Aydın için önemine gelelim; Aydın’ da da o beğenilmeyen “Ayak Takımı” bayramını kutlamak için meydana çıktı. Kutladı da. İsteklerini dile getirdiler, sorunlarını anlattılar, şikâyetleri vardı, söylediler. Güldüler, eğlendiler, halaylar çekip oynadılar, aralarında milletvekilleri de vardı. Milletin vekiline de anlattılar dertlerini. Ellerinde güller vardı. Kırmızı, beyaz güller. Ellerindeki güllerle, kendilerine gül verilmesini beklemediler İstanbul’ da ki arkadaşlarına “orantılı güç” kullananlardan.

Güzel başlayan birliktelik, bayram yeri olması gereken alan, binlerce insanla birlikte bayram yerinden daha da güzel oldu, renklendi, “Ayak Takımın” önderliğinde. Gerekli mesajlar verildikten sonra sona erdi. Binlerce insan yine medeni bir şekilde dağıldı.

Ne gaz bombası vardı meydanda, ne de cop sesleri. Demek ki ortamı bu kadar germeye ve yasaklamaya hiç gerek yokmuş. Aydın, adına yakışır bir bayram kutladı. Aydın Türkiye’ ye model oldu.

ÜMİT KUTBAY
ASTO Bşk.V
Tük.Hak.der.Başk.

http://sivilinisiyatif.org/index.php?option=com_content&task=view&id=192&Itemid=2

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.