TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Sivil Toplum Örgütlerinde Gönüllü Yönetimi için Temel Adımlar Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 19.02.2020

Sivil toplum örgütleri için gönüllüler oldukça önemli bir insan kaynağı. Gönüllüler örgütlerin temel faaliyetlerini yürütürken vazgeçilmez önemde olurken, STÖ'ler gönüllüler sayesinde savunuculuktan lobiciliğe kadar her tür faaliyetlerini gönüllü emek ile gerçekleştirebiliyorlar. 

STGM olarak 15 yıla yaklaşan sahadaki deneyimlerimizden yararlanarak organize ettiğimiz ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı'ndaki uzmanlarımız örgütlerin en temel kaynaklarından olan gönüllülüğe ilişkin bir bilgi notu hazırladı. 

 
"Sivil Toplum Örgütlerinde Gönüllü Yönetimi için Temel Adımlar" başlıklı bilgi notunda örgütlerin gönüllülük faaliyetlerine dair adımlar sıralanıyor. Bilgi notunun girişinde gönüllülere ilişkin çalışmanın planlanmasında ilk olarak çalışmanın örgüte özgü bir şekilde tanımlanması gerektiğinin de altı çiziliyor.
 
Gönüllü çalışmasını planlarken izlenecek adımlar ise şöyle yer alıyor. 
  1. Örgüte Özgü Gönüllü Tanımı
  2. İhtiyacı Doğru Tanımlamak
  3. Doğru Mecrada Gönüllülere Ulaşmak
  4. Planlama ve Süreç Yönetimi
  5. Geri Bildirim ve Değerlendirme Mekanizması

BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı tarafından hazırlanan bilgi notuna aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Bigi notuna ek olarak STGM yayınlarından olan STÖ’ler İçin Gönüllülük ve Gönüllü Yönetimi Rehberi'ni de incelemenizi tavsiye ederiz.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.